Mora li preklopni telefon biti skup? Isprobao sam preklopni telefon brenda Blackview iz ponude Se-Marka kaže da ne mora. Po cijeni ispod 600 eura, Blackview Hero 10 ima zadatak ponuditi ono što nudi Samsungov Galaxy Z Flip.

Ima veliki ekran koji stane u džep, sekundarni ekran izvana, dvostruku kameru, bogatu memorijsku konfiguraciju, brzo punjenje, pristojne performanse i bateriju, a ima i masku i punjač u paketu.

Blackview Hero 10 SPECIFIKACIJE

Blackview Hero 10
Unutra: 6.9“ savitljivi AMOLED
1080 x 2560; 396ppi
60Hz

Izvana:
1.19″ OLED Cover screen
390 x 390
60Hz
169 x 75.5 x 8.1 mm rasklopljen
87 x 75.5 x 16.3 mm preklopljen
198 g
metalni okvir, polikarbinat izvana, savitljivi zaslon u utra
stereo zvučnici: DA
Vodootpornost: NE;
Mediatek Helio G99 (6 nm) (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55)
Mali-G57 MC2
256 GB

microSD: NE
12 GB
4000 mAh
45W žično
bežično: NE
Straga:
108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.67″ , PDAF
8 MP, 120˚ (ultrawide)
Selfie:
32 MP, f/2.5, (wide)
Straga:
1440p@30fps, 1080p@30fps

Selfie:
1080p@30fps
čitač otiska na boku
4G; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band Bluetooth 5.1, A2DP, LE; GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
3.5mm audio: NE
IR Univerzalni daljinski: NE
FM Radio: DA
NFC: DA
Ultra Wideband (UWB): NE
pretraži cijene na nabava.net
Blackview Hero 10

Blackview Hero 10 DIZAJN I ERGONOMIJA

Ako ste nekad u ruci držali neki drugi telefon tipa flip, ovaj će vam Blackview Hero 10 biti poznato iskustvo. Šarka i savitljivi ekran unutra omogućuju preklapanje uređaja dok nije u uporabi, telefon s velikim ekranom lakše staje u džep.

Kvaliteta izrade neće vas razočarati. Okvir je izrađen od metala, baš kao i šarka, a izvana nosi pod prstima mekan i ljepljiv polikarbonat s uzorkom kože pa iako je maskica u paketu, nisam osjećao da je uopće potrebna.

U ruci je čvrst, ne šuška i ne savija se pod pritiskom, a šarka je nešto čvršća no što sam navikao kod drugih ovakvih telefona pa je otvaranje jednom rukom nešto teži zadatak.

Tipke i otvori su na uobičajenim mjestima. Na desnoj strani su tipka Power s čitačem otisaka i tipka kontrole glasnoće.

Ima dva zvučnika, jedan dolje i drugi gore, a dolje je i ladica za dva nano SIM-a. Unutra je taj prostrani savitljivi zaslon s uobičajenom brazdom na pregibu i selfie kamerom u rupici.

Izvana su dvije kamere s manjim okruglim sekundarnim ekranom. Ako bih mu nešto zamjerio onda bi to bilo nešto deblje kućište i veća masa, no ništa drastično.

U kvalitetu izrade kao što rekoh, baš ne sumnjam, no za više od toga bi trebalo proći neko vrijeme da doznamo koliko su izdržljivi ta šarka i ekran unutra.

Vodootporan nije pa vodite računa o tome.

Blackview Hero 10 ZASLON(I)

Poput konkurentskih flip telefona Blackview Hero 10 dolazi s dva ekrana – glavnim savitljivim unutra i vanjskim tzv. cover zaslonom za prikaz obavijesti, nekolicine widgeta i pomoć pri kadriranju kamerom.

Taj vanjski ekran je okruglog formata promjera 1.19 inča. Riječ je o OLED zaslonu u boji i izgleda lijepo no nažalost ne nudi opciju AlwaysON. Uključuje se na dodir i pristigle obavijesti poput dolaznih poziva. Bilo bi lijepo i da je nešto veći, što bi ga svakako učinilo još upotrebljivijim.

Rasklopljen nudi prostrani 6.9-inčni OLED zaslon rezolucije FHD+, izraženih boja i solidne svjetline i za korištenje vani. Negdje se uštedjeti moralo pa su to napravili na frekvenciji osvježavanja. Ovdje ona nije ni 90 ni 120Hz već onih nekad standardnih 60Hz. Ni to nije baš deal breaker jer da podsjetim, iPhone 15 i iPhone 15 Plus imaju 60Hz zaslone, a koštaju dvostruko.

Svejedno, nije to ni u kojem pogledu loš ekran samo sam navikao na bolje. Sasvim se korektno na njemu surfa internetom, gleda YouTube, igra igrice i doom scrolla kroz društvene mreže.

Brazda na pregibu u zbilji nije toliko uočljiva dok u ekran gledate drito. Rekao bih očekivano.

Blackview Hero 10 KAMERE

Hero 10 dolazi s tri kamere. Izvana nosi 108MP primarnu (Samsung® ISOCELL HM6) i 8MP ultraširokokutnu. U rupici u ekranu mu je 32MP selfie kamera.

Sučelje kamere je prilično jednostavno za snalaženje, a nudi opcije uljepšavanja, Portretni, Profesionalni i Noćni režim snimanja.

Primarna kamera ima objektiv f/1.9, zadano sabija piksele i snima 12MP fotografije no možete snimati i u punih 108MP. OIS stabilizacije nema pa u zahtjevnijim uvjetima treba imati mirnu ruku.

Danju ovaj telefon primarnom kamerom snima sasvim solidne fotografije, za moj gušt malo prenapucanih boja ali sa solidnim dinamičkim rasponom i dosta detalja. Tu kameru koristi i za digitalni zum, koji je do nekih 4x sasvim OK. Noćne fotografije mogu proći.

Tom glavnom kamerom možete snimati i selfije koristeći vanjski ekran za kadriranje.

Ultraširokokutna kamera je naravno slabija u svakom pogledu ali nije loša.

Evo i par selfie kamerom:

SOFTVER I SOFTVERSKA PODRŠKA

Hero 10 dolazi s Androidom 13 kojeg Blackview prekriva svojim DokeOS 4.0 sučeljem. Zašto nije Android 14 već na njemu ne znam, no Blackview obećava tri ažuriranja Android OS-a za ovaj svoj telefon.

Budući da mi ovo nije prvi Blackview telefon u ruci, to mi je njegovo sučelje dobro poznato sa svim svojim plusevima i pokojim minusom.

Realno nemam nekih zamjerki. Uglavnom radi glatko, a bilo bi još glađe da je zaslon sa 120 Hz frekvencijom osvježavanja. Podržan je hrvatski jezik, a neki od prijevoda su nespretni, no nije razlog za ne kupiti ga. Ionako bih sučelje imao na engleskom.

DokeOS nudi dovoljno opcija prilagodbe za moj gušt, a ima i neke svoje praktične aplikacije tipa za optimizaciju rada uređaja ili prijenos podataka s drugog telefona.

Blackview Hero 10 PERFORMANSE, ZVUK I BATERIJA

Kako bi cijena bila tako povoljna, moralo se negdje uštedjeti. Jedna od stavki je o odabir pogonskog čipa. Ovdje je to 8-jezgreni 6nm Helio G99, koji nije neki krik tehnologije ali ovdje uz 12 GB RAM-a i 256 GB podatkovne memorije nudi sasvim pristojne performanse ako niste prezahtjevan korisnik.

RAM je inače moguće udvostručiti virtualnim RAM-om na uštrb podatkovne memorije sve do 24 GB.

Zavrtio mi je i zahtjevne igrice poput Asphalta 9 no ne očekujte čuda. Inače telefon radi glatko i bez nekog baš vidljiva pregrijavanja ako ne igrate igrice.

S kvalitetom telefonskih poziva nisam imao problema, kao ni s Wi-Fi i GPS povezivošću. Ograničenje ovog čipa je i to što ne podržava 5G pa se ovdje surfa 4G mrežama, no sumnjam da će vam to biti neki deal breaker.

Baterija je ovdje kao na svakom drugom preklopnjaku iz dva dijela, a ukupnog je kapaciteta 4000 mAh, što je u rangu drugih telefona ovog tipa.

Takva je otprilike i autonomija, odnosno možda nešto slabija, no i dalje može izgurati cijeli dan korištenja s 4-5 sati uključena ekrana. Plus je što se puni relativno brzo 45W punjačem, kojeg dobijete u paketu.

Blackview Hero 10 OCJENA

Za kraj, mislim da je odgovor na ono moje pitanje s početka jasno. Ne, preklopni telefon ne morate platiti 1000€ i više. Danas već postoje i cijenom povoljnije varijante pod uvjetom da ste spremni na neke kompromise.

Blackview Hero 10 košta 584€ u ponudi trgovine Se-Mark, a nude ga u crnoj i ružičastoj boji. Teško da ćete za tu lovu naći bolji novi telefon ovog formata.

PLUS MINUS
✅ robustan i izdržljiv dizajn za najzahtjevnije uvjete⛔velik i težak
✅ odlična autonomija⛔starija verzija Androida
✅ 120 W brzo punjenje
vrlo dobre performanse
solidne kamere
bogata memorijska konfiguracija
stereo zvučnici
dual SIM
sekundarni zaslon na poleđini

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

Blackview Hero 10 VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Litra

To vrijedi oko 250 eura u vrh glave,čuj 60 hz zaslon