Pixel 9 Pro je telefon, kojeg na ovim prostorima, točnije u Hrvatskoj, baš nećete često vidjeti. Razlog je jednostavan. Nema ga u službenoj prodaji. Slovenci su ga ove godine dobili službeno, a kod nas bi Pixeli navodno mogli stići dogodine.
Ja sam ga baš želio pa sam ga nabavio iz Njemačke. Ima dobrih ljudi, koji gore žive i voljni su za malo provizije za svoj trud kupiti ga i poslati.
Bilo kako bilo, htio sam ga i dobio. Koristim ga kao svoj primarni telefon, nešto više od dva tjedna. Pa doznajte jesam li požalio.
Google Pixel 9 Pro SPECIFIKACIJE
Google Pixel 9 Pro | |
---|---|
6.3″ LTPO OLED FHD+ (1280 x 2856); ~495ppi 20:9 120Hz | |
152.8 x 72 x 8.5 mm 199 g Gorilla Glass Victus 2 staklo sprijeda i straga, aluminijski okvir stereo zvučnici: DA Vodootpornost: IP68 | |
8x Tensor G4 (4 nm) (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.92 GHz Cortex-A520) Mali-G715 MC7 | |
256/512GB microSD: NE | |
16GB | |
4700mAh 27W žično 15W bežično 5W reverzibilno bežično | |
50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31″, 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55″, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55″, dual pixel PDAF Selfie: 42 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF | |
Straga: 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR Selfie: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps | |
čitač ispod ekrana ultrazvučni Face Unlock | |
5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band; Wi-Fi Direct; Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD; GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC 3.5mm audio: NE IR Univerzalni daljinski: NE FM Radio: NE NFC: DA Ultra Wideband (UWB): DA | |
pretraži cijene na nabava.net |
Google Pixel 9 Pro DIZAJN I ERGONOMIJA
Telefoni danas u pravilu izgledaju vrlo slično. Neki će reći da svi teže tome da nalikuju iPhoneu. Tako i ovaj Pixel u mnogočemu nalikuje iPhoneu, a ove godine i više s obzirom da je iPhone 16 Pro narastao do dijagonale 6.3 inča.
Imaju istu masu 199g, a Pixel 9 Pro je ipak mrvicu viši i deblji, no to je sve na papiru. U ruci su praktički identični pogotovo dok ga gledate sprijeda.
Kad je Google predstavio tri Pixel 9 telefona, znao sam da je upravo Pixel 9 Pro onaj kojeg želim. Vrhunske kamere, zaslon i performanse u manjim gabaritima mi baš pašu. Mislim da su odradili vrhunski posao.
Potpuno ravne fronta i poleđina, plosnati metalni okvir i udobno zaobljeni uglovi uz tanak okvir zaslona, pun su pogodak.
Manje pun pogodak je ponovljena poveća grba trostruke kamere na poleđini.Maskica koju sam nabavio značajno smanjuje tu grbu, a i prašina se manje skuplja oko izuzetno oštrih rubova kućišta kamere.
Ništa od toga ne bi nikome trebao biti deal breaker. Telefon je izuzetno kvalitetno izrađen. Vodootporan je, a obje strane štiti mu Gorilla Glass Victus 2.
Čitač otisaka ispod zaslona poznata je boljka ranijih Pixela. Ovdje zaista nije. Google je po prvi put ugradio ultrazvučni senzor, koji je sad brži i precizniji, a i jako je dobro pozicioniran.
Malo mi je neobičan raspored tipki na boku. Power tipka je poviše one za kontrolu glasnoće ali na njihov odziv pod prstima zaista nemam nikakvih zamjerki.
U ladicu na dnu prima samo jedan nano SIM. To što memorijske kartice ne prima me ne čudi, niti mi nedostaju. Zvučnik na dnu uz onaj u procjepu poviše ekrana nudi vrlo dobar stereo zvuk.
Ovaj ovalni umetak na vrhu je navodno plastičan i osigurava bolji prijem signala.
Straga su tri kamere s LED bljeskalicom i senzorom temperature, kojim možete mjeriti temperaturu kože, čaja, juhe ili bilo koje druge površine iako ne znam zašto biste.
Sviđa mi se što staklo straga ima mat završnu obradu pa nikad ne izgleda bljakasto kao kad je glatko.
Najveći adut su mu svakako manji gabariti pa u ruci nije ni približno opterećenje kao na primjer Galaxy S24 Ultra, a da ne govorim koliko je lakše s njim u džepu sjesti u auto. Neprocjenjivo!
Prodajno pakiranje
Prodajno pakiranje je kompaktno i lijepo ali i uobičajeno siromašno. U njemu su samo telefon i USB C kabel. Punjač kao i obično, kupujete zasebno.
Google Pixel 9 Pro ZASLON
Puno je onih, koji će reći da im je ovaj zaslon premalen. Meni nije. Uz to je i izvrstan. Riječ je o 6.3-inčnom LTPO OLED panelu frekvencije osvježavanja do 120 Hz s podrškom za AlwaysON.
Još je svjetliji no na prethodniku (sad ide do 2000 nita) i nije mi zadavao probleme s čitljivošću ni na otvorenom.
Prikaz boja je lijep i izražen, a crne duboke. Čitljivost pod kutom je također uzorna.
Da, na većem je ekranu još ljepše gledati video pa i igrati igrice, no za sve ostalo, odnosno ono što uglavnom i radimo na telefonima je idealan. Dovoljno je velik za tipkanje, surfanje i doom scrollanje kroz društvene mreže.
Uživanje u sadržajima prate i dosta dobri stereo zvučnici – jedan dolje i drugi poviše zaslona.
Uvijek sam volio i što Pixel na AlwaysOn zaslonu prikazuje koja pjesma svira u ambijentu. To mi je baš cool.
Jedina stvar, koja meni osobno nedostaje na ovom ekranu nema veze s njegovom veličinom. Google tvrdoglavo odbija dodati valjda dvije linije koda kako bi se ekran isključivao na kucanje.
Google Pixel 9 Pro KAMERE
S obzirom da Pixel 9 Pro nema svog direktnog prethodnika, ne mogu baš reći da dolazi s boljim kamerama, no u odnosu na Pixel 8 lani donosi brojna značajna poboljšanja.
Pixel 9 pro sad dolazi s istim kamerama kao veliki Pixel 9 Pro XL.
Krenimo od sprijeda – u rupici u zaslonu dolazi s 42MP selfie kamerom s autofokusom. Njom snima vrlo dobre selfie i portretne fotke pa i dosta dobar video do 4K rezolucije.
Na poleđini dolazi s 50 MP primarnom kamerom s OIS-om, 48 MP ultraširokokutnom kamerom s autofokusom ali i 5x periskop telefoto kamerom, opet s OIS-om. Primarnom kamerom video snima do 8K rezolucije.
Drugim riječima, Google je nakon godina oslanjanja isključivo na softverske algoritme, sad koristeći AI unaprijedio i njih ali sve skupa podebljao i hardverski.
Fotografije snimljene Pixel telefonima oduvijek su imale neki svoj poseban look s dosta oštrine i kontrasta i finim bokeh efektom iza subjekata. Tako je i ovdje.
Pixel 9 Pro sa sve tri kamere snima jako lijepe fotke kako danju, tako i noću u svojem nadaleko poznatom NightSight režimu, kad izvlači hrpu svjetla, zadržavajući hrpu detalja.
Ove godine ništa bez AI-a pa tako i Pixel dolazi s trikovima temeljenim na umjetnoj inteligenciji. Možete brisati dijelove fotografije, kreirati potpuno nove detalje i sadržaje i slično, a svakako najzanimljivija opcija je Add Me.
Na taj način bez tuđe pomoći možete kreirati grupne fotke ili creepy fotke sebe sa samim sobom.
Realno su sve to trikovi, koje ćete vjerojatno isprobati nekoliko puta i zaboraviti da ih imate. Svejedno sa zanimanjem pratimo napredak AI-a.
Android 15 + 7 godina ažuriranja
Ono što je iPhone u Apple taboru, Pixel je u Android taboru iako je mnogima to ipak Galaxy S serija kompanije Samsung. Samo Google svoje Pixele ažurira tempom, koji prati Appleov. Pixel telefoni su ti, koji prvi dobivaju novi Android, a Google ih obećava ažurirati sedam godina. Dakle, više od Applea.
Meni osobno jako odgovara taj čisti Android bez suvišnih kerefeka, koje ionako ne koristim.
Opcija prilagodbe sučelja je po meni više no dovoljno, a sistemska integracija Google Gemini asistenta protkanog AI-em je fantastična.
Tako neopterećeno, sučelje je uvijek glatko i fluidno pod prstima, a optimizirano je tako dobro da zaboravljam kad sam ga zadnji put ponovno pokrenuo.
Naravno da podržava sve najmodernije AI trikove poput Circle to Search, AI uređivanje fotografija, Gemini Live s kojim možete još prirodnije razgovarati, pitati za bilo što, a razgovor zvuči bolje od onog s Appleovom Siri.
Pixel Studio će prema tekstualnom inputu kreirati vrlo zanimljive slike.
Pixel koristi AI kako bi snimao bolje fotografije, pružao bolje informacije o vašim predstojećim zadatcima i putovanjima, kopajući po Gmailu, Google Disku i Fotografijama.
Sve u svemu, koristiti Pixel 9 Pro je pravi užitak.
Google Pixel 9 Pro PERFORMANSE, POVEZIVOST, BATERIJA
Još jedan od opjevanih minusa na listi Googleovih Pixela po mnogima su performanse. Naime, Google je nekad za svoje ogledne telefone, koristio najbolje Snapdragon čipove, no otkako su Nexuse zamijenili Pixelima opremaju ih vlastitim Tensor čipovima.
Budući da oni nastaju u Samsungovim pogonima, mnogima je bilo najlakše zaključiti da je Tensor ništa drugo do rebrandirani Samsungov Exynos.
Bilo to tako ili ne, na performanse ovog Pixela 9 Pro, opremljenog Tensor G4 čipom, nemam baš nikakvih zamjerki. Riječ je dakle o četvrtoj generaciji Googleova čipa, temeljenog na 4nm arhitekturi s 8 procesorskih jezgri i Mali-G715 MC7 grafikom.
Istina, nisam baš netko tko često igra igrice na telefonu, no iz ovo malo gejmanja u svrhu testa, imam samo pozitivna i glatka iskustva bez pretjerana pregrijavanja.
U svakodnevnom radu, Pixel 9 Pro radi glatko i fluidno. Animacije su fine, a nešto malo čekanja sam iskusio pri obradi fotografija dok koristi specijalne efekte potpomognute AI-em.
16 GB RAM-a i 256 GB podatkovne memorije, dovoljni su za multitaskanje i sve aplikacije koje inače koristim. Fotke i ostalo ionako čuvam u Google Cloudu.
Kvaliteta telefonskih poziva je ono nešto od čega sam svakako očekivao više. Naime, sugovornici su mi se dosta često žalili na prekidanje tijekom poziva. To doduše može imati veze i s pokrivenošću signalom no s drugim telefonima, koje sam koristio na istom području, istih problema nisam imao.
Premda nije baš deal-breaker situacija, nadam se ažuriranju, kojim će to popraviti.
Wi-Fi, Bluetooth ni GPS, nisu mi zadavali probleme. Podržava i SOS komunikaciju putem satelita, mada to nisam imao prilike isprobati. Hvala Bogu.
Baterija kapaciteta 4700 mAh je u biti impresivna s obzirom da Pixel 9 Pro XL ima tek 300 mAh više. Autonomija mi se pokazala vrlo dobrom pa i odličnom. U pravilu sam na jednom punjenju izvlačio preko 8 sati uključena zaslona, što mi je praktički za dva dana ili jedan baš intenzivni.
Najčešće bih na punio noću kad bi pred spavanje imao preostalih 40-50%.
Kad vam kažem da se na žici puni pri 27W, vjerojatno ćete sočno opsovati. Tim više što u paketu nema ni punjača. Ja sam uglavnom punio bežično. Podržava i Magsafe standard pa se magnetima pozicionira na punjač za optimalno punjenje. Na žici mu treba oko sat i dvadeset minuta do 100%, a nakon pola sata na punjaču je na nekih 60%.
To nije ni blizu brzog punjenja nekih kudikamo jeftinijih kineskih telefona, no meni osobno ne igra tako važnu ulogu.
Google Pixel 9 Pro OCJENA
Sve ovo pogledali ste kako biste doznali kakav je Pixel 9 Pro i je li za vas ili nije. Meni osobno se sviđa. Jako. Sviđa mi se ponajprije zbog manjih gabarita, usprkos čemu, ovaj telefon ima jako lijep zaslon, impresivne kamere, odlične performanse pa i autonomiju.
Njegov čisti Android meni osobno je isto tako veliki plus.
Bilo bi lijepo da se puni brže, a više od toga zasmetali su mi glitchevi u kvaliteti telefonskih poziva.
Kao što u uvodu rekoh, kod nas ćete ga teže nabaviti pa pokušajte u Sloveniji, Njemačkoj ili Italiji. Koštat će vas u pravilu oko 1100€.
A što vi mislite o Pixelu 9 Pro i Pixel telefonima uopće?
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅ kompaktan dizajn | ⛔ sporije punjenje u odnosu na konkurenciju |
✅ izvrstan 120 Hz zaslon | ⛔ problemi sa signalom odnosno telefonskim pozivima |
✅ odlične kamere | |
✅ top performanse | |
✅ vrlo dobra autonomija | |
✅ vodootporno kućište, kvaliteta izrade | |
✅ odlični stereo zvučnici | |
✅ bežično punjenje | |
✅ čisti Android + 7 godina ažuriranja | |
✅ Google AI integracija |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Pozdrav Toni, imam Pixel 9 Pro XL isto iz Njemačke.
Imam par problema. Auto Brightness mi je preslab, te Bluetooth probleme imam, često neće da se spoji na auto ili se spoji pa nema zvuka .
Znam da ima caka da obrisem cache od Bluetootha, te auto Brightness ali nije baš pomoglo.
Moj prvi Google telefon, također sam ga htio isprobati no ima te neke dječje bolesti. Malo me to ljuti jer je ovo već deveta generacija telefona a i dalje neke stvari nije riješio.
Svaka generacija pixela je falicna pa tako i ova.
Krampina samo takva. Vivo x200 pro mini ga pojede u svakom pogledu.
di se taj moze kupit?
Dvije godine koristim pixel 7 i nemam zamjerki ocijena 8 /10.
Nothing os .???
Jel se pregrijavao pri početnoj instalaciji?
Kad će recenzija formentora 😉
Dostupan je na amazon.de i ima dostavu za Hrvatsku.
Također, kombinacija mailboxde i direkt Google Store De funkcionira.
Grba s trostrukom kamerom je po meni napredak u seriji 9. Sve je puno skladnije. Osmica i verzije prije, u usporedni s devet, su nimalo atraktivne.
Na početku članka pise da je vodootporan, a pred kraj u tablici pod minus piše da nije vodootporan?
meni je problem sa ovim mobitel što je zamjena zaslona(kao i kod samsunga) ekstremno skupa. ne zelim dobit infarkt svaki put kad mi ispadne mobitel na zaslon. 360 eura, pih….
…imam 9 xl pro, kupljen prvi dan kada je izasao u google store de, narucen priko mailbox-a jer google ne salje u hr. imao sam 7pro, 8pro i prezadovoljan sam sa svim, gazim ga max i nikada nije pokazao niti najmanji lag. jedino sta mi zna zezat je 5G brzina podataka na A1 mrezi ali i to moram uzet pod “upitnikom” jer A1 po st-u ima toliko repetitora van funkcije da je dobro da imamo i 2G mrezu, prijenos podataka
Zakaj više ne recenziraš i kupuješ Oneplus telefone?
“Podržava i Magsafe standard pa se magnetima pozicionira na punjač za optimalno punjenje.”
Na žalost, ovo nije istina. Ne podržava Magsafe.