Od 1. ožujka 2026., Google će početi kažnjavati aplikacije koje pretjerano troše bateriju korisničkih uređaja, objavio je Android Authority. Nova pravila Play Storea imaju za cilj zaštititi korisnike od neoptimiziranih aplikacija koje drže uređaj “budnim” i tako uzrokuju brže pražnjenje baterije.
Konkretno, Google uvodi nadzor nad tzv. “wake lock” ponašanjem, odnosno situacijama kada aplikacija sprječava telefon da prijeđe u stanje mirovanja. Iako su takvi procesi korisni za glazbu ili preuzimanje datoteka, mnoge aplikacije ih zloupotrebljavaju, čime nepotrebno iscrpljuju bateriju.
Prema novim pravilima, aplikacije koje zadrže uređaj aktivnim dulje od dva sata u 24 sata bez opravdanog razloga bit će označene kao neefikasne. Takve aplikacije mogle bi izgubiti vidljivost u Play Store preporukama, a na njihovim stranicama pojavit će se upozorenje da troše previše baterije.

Google je ovu metriku razvio u suradnji sa Samsungom, a nova politika dio je šireg plana kojim tvrtka želi poboljšati kvalitetu, učinkovitost i transparentnost aplikacija. Na pametnim satovima pravilo već postoji – aplikacije koje troše više od 4,44% baterije na sat tijekom aktivne upotrebe automatski se označavaju kao problematične.
Ova promjena znači da će razvijatelji morati optimizirati svoje aplikacije, dok će korisnici napokon imati jasniji uvid u to koje aplikacije “pojedu” njihovu bateriju – i to izravno na Play Storeu.





