Vi bi iPad al nemate para ili još bolje da je iPad ali da je jeftiniji i na Android platformi. Može, s Forcebook UltraTabom 10 dobijete skoro pa baš to. HGspot je u svoju ponudu uvrstio jeftine Forcebook Android tablete, koji svojom cijenom konkuriraju za one najpovoljnije na domaćem tržištu. UltraTab 10, iznenadio me svojim izvrsnim IPS LCD zaslonom Retina razlučivosti, skoro pa stock verzijom Jelly Bean Androida te solidnim performansama za njegov cjenovni rang. Na kraju vas čeka i video recenzija.
SPECIFIKACIJE:
- Dimenzije: 242 x 189 x 10 mm 602 g
- Zaslon: 9,7” IPS LCD 2048 x 1536
- CPU: Rockchip 3066 dual core 1.8 GHz; GPU: Mali 400MP
- RAM: 1 GB
- Podatkovni prostor: 16 Gb + microSD
- Kamera: 2 MP straga, 2MP sprijeda; nema LED; VGA videozapisi
- Povezivost: WiFi; Bluetooth, micro USB;
- Baterija: Li-ion 10 000 mAh*
- OS: Android Jelly Bean 4.1.1
DIZAJN
Vanjskim izgledom ForceBook UltraTab 10 je pravi razlog za laganu tužbicu od Applea. Koliko podsjeća na iPad uvjerite se i sami iz naše galerije fotografija i video recenzije. Dimenzijama je gotovo identičan iPadu, a masom od nešto preko 600 g, malčice je teži od iPada 2 s kojim smo ga usporedili. Sprijeda je veliki 9.7-inčni iPS LCD zaslon iznad kojega je samo prednja 2 MP kamera. Android tipke su one virtualne na zaslonu, uz to što je back tipka dobila i fizičku izvedbu na jednom od bokova.
Teško je reći kako su u Forcebooku zamislili osnovnu orijentaciju zaslona. Svih pet dana sam se pitao kako ga pravilno držati. Ako ga držite uspravno, s kamerom gore iznad zaslona, onda su zvučnici jedan gore, a drugi dolje, što je bedasto. Ako ga držite položenog s kamerom iznad zaslona onda pak rukama skroz prekrivate zvučnike pa je opet bedasto. Ako je za suditi po Forcebook logu na leđima i položaju stražnje kamere reklo bi se da ga treba držati položenog vodoravno i ne misliti gdje su zvučnici.
[photomosaic nggid=127 padding=”3″ columns=”4″]
Od tih fizičkih tipki imate dakle, Power tipku, tipke kontrole glasnoće i Back tipku. Ne pitajte me čemu ta Back tipka, valjda od viška glava ne boli. Tipke su same po sebi pomalo šuškave i pomične na svojim mjestima ali imaju solidan odziv pod pritiskom prstiju. Od raznoraznih ulaza izlaza i konektora tu su micro USB za sinkronizaciju s računalom (podržava i priključivanje USB memorijskih stickova, a navodno i 3G sickova za pristup internetu – sve putem priloženog adaptera), potom zaseban ulaz za punjač, 3.5 mm izlaz za slušalice te utor za microSD kartice.
Na leđima je 2 MP kamera i Forcebook logo. Stražnji poklopac se ne skida, a ispod njega je, kako stoji na ambalaži 10 000 mAh Li-ionska baterija.
Općenito gledano, izrada je plastična ali solidna, ne šuška, ne škripi i ne savija se pod prstima.
ZASLON
Definitivno najveći plus i adut ovog povoljnog tableta je njegov 9.7-inčni IPS LCD zaslon Retina razlučivosti 2048 x 1536 gustoće piksela od otprilike 264 ppi. Stvarno vrhunski zaslon za jedan kineski jeftinjakis tablet. U usporedbi s mojim iPadom 2, koji nema Retina zaslon, ovaj na UltraTabu 10 izgleda odlično. Prikaz boja je realan, čitljivost i iz najširih kuteva je odlična, a ni vani na otvorenom nije loš. Ako su štedjeli na svemu na zaslonu nisu. Malo sam zabrinut glede zaštite tog zaslona jer nisam mogao pronaći podatak o tome ima li kakav vid zaštitnog sloja ili ne. Ako vam to nešto znači, ovih nekoliko dana korištenja, prošao je bez ogrebotina.
KAMERE
Ako tražite tablet s dobrom kamerom, onda ga nastavite tražiti. Forcebookov UltraTab ima dvije poprilično bijedne kamere identičnih moći i straga i sprijeda. Radi se o kamerama razlučivosti 2 MP bez LED bljeskalice i bez mogućnosti ručnog fokusiranja. Začudo dok snimate VGA video, možete okidati i fotke. Ispod je par primjera fotografija nastalih stražnjom kamerom u uvjetima solidnog i odličnog osvijetljenja jer one drugo ne vrijede ništa. Video ću isto skriti jer ga ne želite vidjeti. Evo par fotki:
[photomosaic nggid=128 padding=”3″ columns=”4″]
SOFTVER
Adut broj dva je softver s kojim se isporučuje Forcebookov UltraTab 10. Radi se o praktički stock verziji Android Jelly Beana 4.1.1 s minimalno preinaka od strane proizvođača. Koliko će Forcebook ili tko već, ažurirati softver u budućnosti to vam ne mogu sa sigurnošću reći. Jednako tako neizvjesno je može li se na njega staviti kakav custom ROM ili rootati ga budući da svjetski forumi baš ne bruje raspravama o Forcebook proizvodima.
Osim aplikacija poput TaskMan za upravljanje sistemskim resursima i kontrolu aplikacija i servisa koje rade u pozadini, Explorera – manipulatora datotekama te preinaka u Album/Galerija i Video aplikacijama, tu nema ništa drugačijega no na Google Nexusu. Sučelje je totalni stock Android s poznatim prstenom na zaključanom zaslonu, te maksimalno pet stranca početnog zaslona, kojeg uređujete prečacima, mapama i widgetima po volji i ukusu.
Ove preinake koje spominjem su preinake nabolje pa tako UltraTab 10 čita videozapise u svim mogućim formatima, a čak je podržan i pop-up play kao na novim Samsunzima pa pokrenuti video možete u smanjenom prozoru nositi posvuda i otvarati druge aplikacije dok video i dalje ide. Cool!
[photomosaic nggid=129 padding=”3″ columns=”4″]
Surfanje internetom je sasvim pristojno iskustvo zahvaljujući velikom i izvrsnom zaslonu, a dual core procesor omogućuje dosta brzo otvaranje stranica. Zumiranje štipanjem zaslona i dvostrukim dodirom zaslona također radi bez greške.
Virtualna tipkovnica je živa klasika, ista ona koju znate s Nexusa i drugih Googleovih uređaja, radi u obje orijentacije zaslona, a podržan je i Hrvatski jezik sa svim znakovima. Inače je moguće Hrvatski jezik podesiti kao glavni jezik sučelja, ako vam je gušt.
Ako vam se čitaju knjige, UltraTab 10 je dobar i za to. Na izbor vam je hrpa raznoraznih e-čitača aplikacija pa preuzmete onu koja vam se sviđa i nabacite par knjiga. Zaslon je odličan i ne umara oči.
Što se igranja tiče, isprobao sam onih par osnovnih naslova poput Angry Birds, Temple Run, Cut The Rope i sličnih i one su sve radile bez greške. Dvojezgreni procesor i giga RAM-a će uglavnom biti OK za većinu toga.
PERFORMANSE I BATERIJA
Performansama Forcebook UltraTab 10 ne zaostaje za konkurencijom. Pokreće ga dvojezgreni procesor takta 1.8 GHz uz pomoć 1 GB RAM-a. Da ga usporedite s bilo kojim drugim tabletom s dvojezgrenim procesorom bilo bi to slično iskustvo. Tome dopridonosi i “lagano” sučelje stock verzije Jelly Beana bez teških skinova ili ne znam što sve proizvođači znaju unutra nakrcati. Navigacija sučeljem je također uglavnom bez većih štucanja no ne mogu tvrditi da je super glatka kao na jednom Nexusu ali jednako glatka kao na nekom drugom Android tabletu sa sličnim procesorskim moćima.
Iznenadit će vas kojom lakoćom UltraTAb 10 vrti full HD video s podnapisima pa čak i kad taj video u umanjenom prozoru nosite uokolo dok otvarate druge aplikacije. Ako to nije pokazatelj dobrih performansi onda ne znam što je. Kad nakon što pretjerate čačkanjem i otvaranjem svega i svačega Forcebook počne prosvjedovati zastajkivanjem i štucanjem, otvorite famozni TaskMan i ubijete sve otvorene aplikacije u pozadini pa on opet živne. Bilo je i rušenja aplikacija da ne mislite da je sve idealno.
Podrška za USB OTG – priključivanje usb memory stickova i čak 3G stickova za mobilni internet su također veliki plus.
Baterija je deklarirana kao Litij-ionska kapaciteta čak 10 000 mAh. Koliko je to uistinu tako nemam pojma ali s trajanjem baterije nećete biti nezadovoljni. U standby načinu rada čine se da može vječno. Međutim, kad sam pustio jedan 720p mkv video sa svjetlinom zaslona na maksimumu, a baterija je s 50% unutar 45 minuta izdahnula, tako da će kao i obično potrošnja baterije ovisiti o onome što radite, a zaslon je uvijek bio bit će najveći potrošač.
ZAKLJUČAK
Konačno treba zaključiti, vrijedi li Forcebook UltraTab 10 tih 2000 kuna koliko košta u HGspotu. U prilog mu ide vrhunski zaslon, Jelly Bean verzija Androida, sasvim solidne performanse i naravno izuzetno povoljna cijena. Unatoč tome što nosi etiketu kineski, UltraTAb 10 je vrlo solidno izrađen pa ni to nije nešto zbog čega biste ga trebali izbjegavati. Tražite li 10-inčni tablet s izvrsnim zaslonom za malo kuna svakako na popis stavite i ovaj primjerak. Detaljnije o cijenama i uvjetima plaćanja pronađite na službenom stranicama HGSHOP-a.
PLUS: cijena, zaslon, Jelly Bean, USB OTG, microSD
MINUS: čudan položaj zvučnika i tipki, baterija
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Sad još samo ostaje pitanje upgradea novih verzija OS-a. Možete li dobiti kakvu informaciju od HG-spota o tome. Mislim budući da je to ustvari njihov brand.
Provjerit ću s njima pa javim ovdje. Forcebooke su uglavnom uvijek dosad oni distribuirali ali ti je to kinez zapravce i iz kine bi isto tako trebale stizati eventualne nadogradnje.
OK. TNX.
Cool recenzija, jedino ne vidim smisao korištenja Retina imena kod recenziranja tableta koji nije Appleov, budući da je to njihov brendirani naziv ili što već.
Kužim što želiš reći ali sam proizvođač tako opisuje taj zaslon pa sam ga i ja tako nazvao. Razlučivost je ta, a ostalo je druga priča.
Mene još nešto zanima, ali to bi se moglo saznati tek kad bi se otvorio tablet.
Naime poznata mi je činjenica da jefitni tableti ili ustvari bilo kakvi kineski proizvodi koji niskom cijenom ruše sve rekorde imaju jednu gadnu manu. Baterija im često nema tvrdo kućište. Nego je elektrolit samo u nekakvoj mekanoj plastici kao u vrećici. Uglavnom takvi proizvodi imaju tendenciju da se nakon nekog vremena “napušu”. Dođe do nekih kemijskih promjena valjda i ta “baterija” se poveća obujmom i uništi tablet. Ako mi ne vjerujete pogledajte video http://www.youtube.com/watch?v=iE4gZtpf8lo
Ako nekog zanima kako izgleda unutrašnjost ove precijenjene krntije na koju HGSHIT ima 100% maržu i nikakvu servisnu podršku, pogledajte ovo:
http://www.bug.hr/forum/topic/tableti/forcebook-ultratab-10/178827.aspx?page=1&jumpto=3632474&sort=asc&view=flat
http://www.sencor.eu/tablets/element-7-v3
Malo sam prokopao po internetu i letku i saznao tko je ustavri tata ovog jeftinog jeftinog čuda.
Sve je istoo….Tony možda ti pomognu ove neke informacije. 🙂
Da li se Forcebook UltraTab 10 može puniti preko Micro USB-a ?
Davno bijaše kod mene no koliko se sjećam ne mogu se puniti preko usb-a. 🙁