Moto smartphonei su predugo bili nešto što smo mogli samo promatrati iz daljine. Sada se to napokon promijenilo pa su superzanimljivi modularni Moto Z modeli stigli na hrvatsko tržište. Prva na redu za test je Moto Z, koja mi stiže iz ponude Vipneta, a sve o njoj te njenim modularnim dodatcima doznajte iz moje poslovično iscrpne recenzije.
SPECIFIKACIJE
Moto Z by Lenovo |
|
dimenzije masa |
153.3 x 75.3 x 5.2 mm 136 g |
zaslon |
5.5” AMOLED 1440 x 2560 (~535 ppi) |
CPU GPU |
quad-core Snapdragon 820 @ max 2.15 GHz Adreno 530 |
RAM |
4 GB |
podatkovni prostor |
32/64 GB + microSD |
kamera |
stražnja: 13 MP; f/1.8: OIS; laserski autofokus; HDR; dual LED; 4K; prednja: 5 MP; f/2.2; LED; 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.2; GPS; NFC; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
2600 mAh integrirana; Quick Charge 3.0 |
OS |
Android 7.0.1 Nougat |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Moto Z dizajn je definitivno poseban i upečatljiv. Ne sliči niti na jedan smartphone, koji je prošao kroz moje ruke. Velika i bez Moto Style Shell stražnjeg poklopca ostavlja poseban dojam u ruci. Čitač otisaka prstiju je također poseban tako nalijepljen na prednjicu, uronjen u priličan komad mesa ispod zaslona.
Moto Z nije baš kraljica povoljnog omjera površine zaslona i prednjice uređaja. Oko zaslona imamo zaista podosta okvira, a naročito ispod gdje su komotno mogle stati i kapacitivne navigacijske tipke no Moto dizajneri su ih ipak odlučili staviti na zaslon.
Poviše zaslona imamo procjep glavnog zcučnika odnosno slušalice za pozive, prednju kameru s jedne i selfie LED bljeskalicu s druge strane. Sitna LED lampica se uključuje samo dok je uređaj na punjaču ali ne i za obavijesti, što je navodno moguće uključiti nakon što uređaj rootate. Ispod zaslona su moto logo, spomenuti četvrtasti čitač otisaka, mikrofoni i posebni senzori koji reagiraju kad im se približite pa uključuju zaslon.
Na lijevom metalnom bridu nema ničega, a na desnome su izvrsno odrađene tipke kontrole glasnoće i rebrasta tipka za uključivanje/isključivanje. Gornji brid ima kombo ladicu za nano SIM karticu i microSD karticu te jedan od mikrofona, a dolje je samo USB Type C port za sinkronizaciju i punjenje baterije. Izostanak standardnog 3.5 mm audio izlaza, za mene je minus.
[photomosaic nggid=902 padding=”5″ columns=”4″]
Leđa Moto Z djevojke su izrađena od kombinacije metala i stakla. U oko upada okrugli stršeći modul kamere s lećom, laserskim autofokusom i dual LED bljeskalicom, a ne možete ne primijetiti te zlatne pinove koji služe za komunikaciju s Moto Mods dodatcima. Jedva vidljiv je i Motorolin logo. Tamo straga je i još jedan mikrofon.
Na ta ćete leđa bez sumnje nalijepiti neki od Moto Mods dodataka pa ako nijedan drugi onda barem Moto Style Shell stražnji poklopac, koji će popuniti prostor između leđa i vrha modula kamere. Ima ih različitih s različitim teksturama i materijalima i njima je lako u svakom trenutku promijeniti izgled Moto Z smartphonea. Oni se prilično jakim magnetima čvrsto drže na mjestu. Ako ih nabavite na isti ćete način priključivati i druge funkcionalne Moto Mods dodatke, kojima ću posvetiti posebnu objavu.
Kvaliteta izrade je na najvišem nivou. Moto Z u ruci ostavlja dojam pomno izrađenog uređaja bez strukturalnih mana. Kako bi podnosila svakodnevno korištenje i kako će izgledati nakon par mjeseci ili godinu dana korištenja, mogu samo nagađati, no s obzorom na tako tanko kućište i te staklene segmente straga svakako savjetujem da na leđima u svakom trenutku bude nekakav dodatak, kako bi ako, ništa drugo, štitio one PIN konektore.
Ergonomski je Moto Z prilično velik telefon pa je vrh zaslona skoro pa nemoguće dosegnuti palcem ruke kojaje drži. Tome su pokušali doskočiti softverskim smanivanjem prikaza na zaslonu jednostavnim klizanjem prsta s dna zaslona prema gore. Ima je i u prednjem džepu traperica, a pogotovo ako joj nalijepite Moto Mod s baterijom, zvučnikom ili kamerom.
ZASLON
Moto Z dolazi s prostranim 5.5-inčnim AMOLED zaslonom u Quad HD rezoluciji (1440 x 2560) pa je oštrinom prikaza prikladna i za VR kerefeke. Premda je AMOLED u pravilu bolji od IPS LCD-a, zaslon Moto Z nije baš na nivou jednog Galaxya S7 ili pokojnog Notea 7 ali je i dalje odličan. Oštrina prikaza je zagarantirana, čitljivost pod kutom je odlična, kontrast vrlo dobar, a jačina osvjetljenja pristojna, no na direktnom suncu je mogla biti i nešto bolja.
Podržan je i tzv. Adaptive Display štedljivi prikaz točnog vremena i obavijesti, a uključuje se svaki put kad ruku približite zaslonu. Duljim pritiskom na te obavijesti možete na njih i reagirati.
Zaslon je inače zaštićen Gorilla Glass 4 slojem, a općenito će biti lijep za uživanje u multimediji i surfanje internetom.
KAMERE
Glavna kamera na leđima Moto Z djevojke je opremljena 13 MP senzorom, otvorom blende f/1.8, optičkom stabilizacijom, laserskim autofokusom, dual LED bljeskalicom i podrškom za 4K videozapise. Sprijeda ima 5 MP f/2.2 kameru s vlastitom LED bljeskalicom i 1080p vidozapisima.
Sučelje kamere je na prvu loptu prilično minimalističko. S desne strane je velika tipka okidača, s onom za odabir načina rada poviše i tipkom za odabir prednje/stražnje kamere ispod. Istini za volju ni ne treba vam ako ćete koristiti gestu zakretanja zglobom kojom kameru možete brzo pokrenuti bilo kad i iz bilo koje aplikacije ali za odabir prednje/stražnje kamere dok ste u samoj kamera aplikaciji.
S lijeve strane tražila su kontrola blica, timer i HDR. Dodirom zaslona prstom možete usmjeravati fokus ali i posvijetliti te potamniti kadar. U ponudi je uz odličan automatski režim s Auto HDR opcijom i Ručni način snimanja s ručnim kontrolama, duljine ekspozicije, ISO osjetljivosti, balansa bijele, kontrasta i fokusa.
Kvaliteta fotografija je u idealnim uvjetima izvrsna, a nije loša ni u slabije osvijetljenim ambijentima premda ćete šuma i zrnatosti imati dovoljno. Dnevni je video vrlo dobar, a noćni OK.
Poigrao sam se i posebnim Hasselblad True Zoom Modom, koji u naravi nema bolji senzor od ovog na samom telefonu ali omogućuje 10x optičko povećanje, dodaje na uređaj ksenonsku bljeskalicu, dvostupanjsku tipku okidača i polugicu za zumiranje. Fotografije snimljene tim Modom bit će označene posebno da ih znate razlikovati, a samim Hasselblad Modom ću se pozabaviti u posebnoj objavi.
[photomosaic nggid=901 padding=”5″ columns=”4″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Veliki plus u portfelju Moto smartphonea je čisti, neiskvareni i neopterećeni Android, koji ažuriranja dobija u isto vrijeme ili par dana nakon Nexusa i Pixela iz Googlea. One neke manje izmjene koje unutra ubrizgava Motorola odnosno Lenovo su također plus. Prije svega je tu taj štedljivi prikaz obavijesti na Adaptive Display zaslonu ali i mogućnosti upravljanja uređajem glasovnim naredbama, doduše na engleskom.
Zaslon zaključavanja je jednostavan, a prikazuje točno vrijeme i pristigle obavijesti. Početni zaslon fura isti minimalizam. Kao da u ruci držite Nexus smartphone. Na vrhu svake stranice je fiksna Google tražilica, a ispod nje prostor za postavljanje widgeta, prečaca i mapa. Na dnu je dok s četiri prečaca po vašem izboru i središnjim za izbornik s aplikacijama, koji fura bijelu podlogu i vertikalno listanje. Još niže je navigacijska traka s tri gumba. Desni prikazuje nedavno korištene aplikacije bez gumba za ubijanje svih odjednom.
Povlačenjem statusne trake otvara se zavjesa s obavijestima i jednim redom Brzih postavki no kada povučete prstom još jednom dobije se još njih i to na dvije stranice. Tu je i prečac za skok u glavne Postavke. Ono što mi smeta je što nema nativnog načina kako prikazati postotak baterije, no može ga se dobiti instalacijom besplatne aplikacije Percent Enabler.
Navigacija sučeljem je izuzetno glatka i popraćena oku ugodnim, fluidnim animacijama. Tu nema spora. Kao da koristite Google Nexus ili danas Pixel. Ako vam se i dalje ne sviđa, široko vam polje. Pokretača u Trg. Play je danas cijelo more.
Nova Gboard tipkovnica mi je odlična i ovdje prostrana. Moguće je mijenjati njen izgled temama i dodati joj red s brojkama na vrhu. Podržava i pisanje klizanjem od slova do slova te HR jezik s ispravcima.
Google Chrome ovdje je zadani web preglednik i svoj posao odrađuje maestralno. Web stranice otvara brzo, pinch-to-zoom je gladak, a na ovom velikom zaslonu sve izgleda super.
Moto Z neće razočarati ni kao uređaj za uživanje u multimediji, osim što će vas naživcirati izostavljanjem standardnog 3.5 mm audio izlaza pa ćete uvijek morati imati USB C na 3.5 mm adapter ili koristiti bežične sluše. Fotografije na jednom mjestu čuvaju i u oblak pohranjuju sve vaše fotke i videozapise, a zavrtjet će i većinu video formata. Glazba Play zadana je aplikacija za mp3-ice. YouTube vrti i u 1440p kvaliteti.
Zvuk kroz frontalni zvučnik je solidan i glasan, a ako želite baš uživati onda si nabavite JBL SoundBoost Moto Mod, koji jačinom skida paučinu sa stropa i istjeruje smolu iz ušiju.
Kako bih se uvjerio u vrhunske gaming perfomanse zaigrao sam Real Racing 3 i N.O.V.A. 3 pucačinu. Obje se igrice vrte glatko i bestrzno uz zagrijavanje, koje nije toliko izraženo da bi vas ometalo ili zabrinulo. Plus je i to što zvuk ispucava direktno prema licu.
Čisti Android je nije opterećen bloatwareom pa je predinstaliranih aplikacija minimalno. Pretpostavljam da će vam nedostajati barem nekakav File Manager pa si nekog instalirajte uz sve ostalo što vam treba.
PERFORMANSE I BATERIJA
Moto Z je mašina. Vrhunske performanse ovdje osigurava četverojezgreni Snapdragon 820 maksimalnog takta 2.15 GHz s 4 GB RAM-a, a za grafiku se brine dokazani Adreno 530. U igri su modeli s 32 i 64 GB podatkovnog prostorau oba slučajava proširivih kroz utor za memorijske kartice, kojeg Nexusi i Pixeli nemaju. Podržan je i USB OTG.
Performanse su na visini zadatke jedne prave perjanice iz 2016. Sve je glatko i brzo pa i najzahtjevniji zadatci.
S telefonijom tijekom testiranja nisam uočio probleme. Kvaliteta poziva je prosječna, a GPS na otvorenom određuje lokaciju adekvatnom brzinom.
Senzor otiska prstiju na prednjici je brz i precizan. Njime je moguće uključiti i isključiti zaslon, no ne funkcionira kao tipka Home premda ćete isprva to stalno pokušavati.
Integrirana baterija kapaciteta 2600 mAh uz Quad HD nije baš za pohvaliti se, no kad u obzir uzmemo da je uređaj debljine tek 5.2 mm oprostit ćete im. Iskreno, očekivao sam puno slabiju autonomiju pa kad sam se uvjerio da može izdržati od jutra do navečer, pozitivno sam se iznenadio. Jedan dan kad sam je baš za potrebe testa zajašio, uhvatio sam 5 sati uključenog zaslona premda je realno očekivati prosjek između 3 i 4 sata.
Realno ćete puniti svaku noć ili ako ste zahtjevniji korisnik s pun razgovora, nadopunit ćete tijekom dana koristeći Motorolin Turbo punjač, kojemu od 0-100% treba nešto više od sat vremena. Druga opcija je i Incipio offGRID Power Pack Moto Mod, koji će na leđa Moto Z dodati još 2200 mAh kapaciteta ali će telefon udvostručiti u debljini i značajno otežati, a može se puniti samo dok je na leđima telefona.
Za sat vremena Wi-Fi surfanja pojede oko 12% kapaciteta, koliko i za pola sata igranja RR 3, a za sat vremena YouTubea oko 12-14%.
Autonomija Moto Z djevojke je dakle, granična ali bi većini ipak trebala izgurati do navečer.
ZAKLJUČAK
Moto Z, Z Play i Z Force pripadnice su te nove modularne obitelji smartphonea pod legendarnim Moto brandom ali pod kapom Lenova. Pokušaj modularnosti je na ovim prostorima prvi predstavio LG G5, no nije to učinio naročito uspješno. Moto pristup je moram priznati, dosta bolji i praktičniji premda s ovakvim cijenama po meni tu kod nas nema previše šanse.
Maknemo li modularnost na stranu, Moto Z je bez daljnjeg vrhunska Android perjanica s odličnim zaslonom, vrhunskim performansama, vrlo dobrom kamerom i čistim izvornim Androidom. O autonomiji se da debatirati. S obzirom koliko košta, mogla je biti i vodootporna.
Meni osobno smeta to što nema LED obavijesti, to što nema 3.5 mm audio izlaz, a nekima će zasmetati i izostanak FM radija. Sve će definitivno smetati prilično visoka cijena od čak 5800 kuna bez ugovorne obveze te prilično visoka cijena Moto Modova. Stražnji poklopci/maskice koštaju 150 kn, eksterna baterija oko 450 kn, JBL zvučnk oko 700 kn, a Hasselblad kamera i do 2000 kn.
Za tu se lovu i za manje mogu pronaći sve ovogodišnje Android perjanice s kojima će se Moto Z teško boriti na ovim prostorima.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Vipnet
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Kod nas Moto Z ide i za malo više od 4200kn jer navedenih 5800kn je previše.dobro je da imamo web shopove kod kojih ide i dosta jeftinije.Moto modsi su kod nas skupi,u SAD-u ne.
Odličan mob,ali ipak malo skup sa slabašnom baterijom..kad malo popusti cijena možda si ga ubodem.na njuškalu je nedavno jedna bila za 2500kn sa projektorom i HR garancijom…
Možeš i na Motoroli na Androidu 7 dobiti postotak baterije. Ne treba nikakav program. Spustiš brze sklopke na traci obavijesti, držiš ikonu postavki nekoliko sekundi i unutar Postavki se pojavi System UI Tuner ili na hrvatski Ugađanje korisničkog sučelja sustava. Unutra pod traka statusa ima Baterija pa se tu izabere što ti odgovara; najbolje je staviti Uvijek prikazuj postotak.
Evo ako nekome ovo pomaže na Androidu 7 jer ima tu i drugih opcija.
Zaboravih reći da to isto ima i na Androidu 5 i 6 samo je unutar Ugađanje korisničkog sučelja sustava malo drugačije posloženo. Za starije Androide ne znam ima li to.