Nakon superzanimljive modularne Moto Z djevojke, moj je test položila i Moto Z Play sestra, koja se u mnogočemu nameće i kao bolja opcija. Ponajprije me oduševila natprosječnom autonomijom ali i vrhunskom optimizacijom izvornog Androida te solidnog hardvera, što rezultira izuzetno fluidnim Android iskustvom. Moto Z Play na moj je test stigla iz Smartsona, odnosno Lenovo Storea, a baš sve što biste o njoj trebali znati, doznajte iz detaljne recenzije u nastavku.
SPECIFIKACIJE
Moto Z Play by Lenovo |
|
dimenzije masa |
156.4 x 76.4 x 7 mm 165 g |
zaslon |
5.5” AMOLED 1080 x 1920 (~403 ppi) |
CPU GPU |
quad-core Snapdragon 625 @ 2.0 GHz Adreno 506 |
RAM |
3 GB |
podatkovni prostor |
32/64 GB + microSD |
kamera |
stražnja: 16 MP; f/2.0; fazni autofokus; HDR; dual LED; 4K; prednja: 5 MP; f/2.2; LED; 1080p |
povezivost |
4G; WiFi; Bluetooth 4.2; GPS; NFC; Wi-Fi hotspot; |
baterija |
3510 mAh integrirana; Turbo Charge |
OS |
Android 6.0.1 |
DIZAJN I ERGONOMIJA
Izvana Moto Z i Moto Z Play dok ih ne pogledate malo detaljnije sliče, jedna na drugu kao jaje jajetu. Moto Z Play je prije svega nešto deblja od svoje supermršave sestre, no to meso vam neće smetati jer osigurava znatno bolju autonomiju, a ostalo je mjesta i za 3.5 mm audio izlaz, kojeg Moto Z nema.
I ovdje su podržani Moto Mods dodatci poput Moto Style Shell stražnjeg poklopca, Incipio ofGRID Power Pack baterije, JBL SoundBoost zvučnika, Insta-Share projektora i Hasselblad True Zoom kamere.
Izrađena od kombinacije stakla i metala, u ruci Moto Z Play ostavlja jednako dobar dojam poput sestre joj. I ovdje oko zaslona ima podosta mesa, a poglavito ispod gdje je samo kvadratasti čitač otisaka prstiju.
Poviše zaslona se uz moto logo smjestio glavni zvučnik, odnosno slušalica za pozive, i prednja kamera s vlastitom LED bljeskalicom. Izostanak LED lampice, nadoknadit će vam Adaptive Display štedljivi prikaz obavijesti koji se uključuje kad ruku približite uređaju.
Na lijevom metalnom bridu nema ničega, a na desnome su izvrsno odrađene tipke kontrole glasnoće i rebrasta tipka za uključivanje/isključivanje. Gornji brid ima kombo ladicu za dvije nano SIM kartice i microSD karticu te jedan od mikrofona. Na donjem bridu su USB C port za sinkronizaciju i punjenje baterije te 3.5 mm audio izlaz.
[photomosaic nggid=922 padding=”5″ columns=”4″]
I ovdje na staklenim leđima u oko upada okrugli stršeći modul kamere s lećom i dual LED bljeskalicom. dolje niže su opet zlatni pinovi koji služe za komunikaciju s Moto Mods dodatcima te još jedan mikrofon. Po sredini je još uvijek Motorolin logo.
Ta leđa zasigurno neće ostati tako gola jer ćete na njih magnetima nalijepiti neki od Moto Mods dodataka pa ako nijedan drugi onda barem Moto Style Shell stražnji poklopac. Ima ih različitih s različitim teksturama i materijalima.
Kvaliteta izrade je i slučaju cijenom povoljnije Moto Z Play sestre na najvišem nivou. Djeluje skupo i kvalitetno.
Moto Z Play je s tim mesom oko 5.5-inčnog zaslona prilično velik telefon pa je vrh zaslona skoro pa nemoguće dosegnuti palcem. Velika je i u prednjem džepu traperica.
ZASLON
Moto Z Play opremljena je prostranim 5.5-inčnim AMOLED zaslonom standardne 1080p rezolucije s oko 403 ppi. Kao u slučaju njene sestre ili modela Lenovo P2, ovaj AMOLED je vrlo dobar, no nije baš onako dobar kao što su Samsungovi Super AMOLED-i iz premium segmenta. Oštrina prikaza je ovdje više no dovoljna, čitljivost pod kutom je odlična, kontrast vrlo dobar, a jačina osvjetljenja dosta dobra i na otvorenom.
Kao još jedan od aduta zaslona je i tzv. Adaptive Display štedljivi prikaz točnog vremena i obavijesti, a uključuje se svaki put kad ruku približite zaslonu. Duljim pritiskom na te obavijesti možete na njih i reagirati.
Zaslon je inače zaštićen Gorilla Glass 4 zaštitom.
Ukratko, riječ je o vrlo dobru i prostranu zaslonu, koji će vas jako dobro poslužiti pri surfanju, igranju i multimediji.
KAMERE
Kamere Moto Z Play nisu njena jača strana, no nisu ni tako loše. Glavna kamera je 16 MP kamera otvora blende f/2.0, s faznim autofokusom, dual LED bljeskalicom i podrškom za 4K videozapise. Nažalost nije optički stabilizirana. Sprijeda ima 5 MP f/2.2 kameru s vlastitom LED bljeskalicom i 1080p vidozapisima.
Sučelje kamere mi je sad već poznato. S desne strane je velika tipka okidača, s onom za odabir načina rada poviše i tipkom za odabir prednje/stražnje kamere ispod. Kako biste brzo pokrenuli kameru dovoljno je brzo dvaput zakrenuti zglobom ruke kojom je držite, a jednako tako u kameri možete prebaciti na selfie kameru.
S lijeve strane tražila su kontrola blica, timer i HDR. Dodirom zaslona prstom možete usmjeravati fokus ali i posvijetliti te potamniti kadar. U ponudi je solidan automatski režim s Auto HDR opcijom i Ručni način snimanja s ručnim kontrolama, duljine ekspozicije, ISO osjetljivosti, balansa bijele, kontrasta i fokusa.
Kvaliteta fotografija i videozapisa je u idealnim uvjetima solidna, premda se zna naći i loših bez nekog jasna razloga. U slabije osvijetljenim uvjetima situacija je još nešto zrnatija i mutnija, no ne toliko da je ne biste koristili. Dnevni je video vrlo dobar, a noćni OK.
Ako vam je napeto, znajte da na leđa možete nalijepiti i Hasselblad True Zoom Mod, koji omogućuje 10x optičko povećanje, dodaje na uređaj ksenonsku bljeskalicu, dvostupanjsku tipku okidača i polugicu za zumiranje. Više detalja o tom i drugim modovima pronađite ovdje.
[photomosaic nggid=921 padding=”5″ columns=”4″]
Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte OVDJE
Test video kamere
SOFTVER
Na listi aduta Moto Z Play mjesto pri samom vrhu ima i čisti, neiskvareni, optimizirani, fluidni Android. Istini za volju iz nekog razloga još nije stigao Nougat za nju, dok za Moto Z jest. Motorolinih zahvata u sučelje je vrlo malo, a kao jedan od boljih je svakako i taj štedljivi prikaz obavijesti na Adaptive Display zaslonu te geste zakretanja zglobom za pokretanje kamere ili uključivanje lampe.
Zaslon zaključavanja je jednostavan, a prikazuje točno vrijeme i pristigle obavijesti, a i Početni je zaslon vrlo blizak onome s Nexusa. Na vrhu svake stranice je fiksna Google tražilica, a ispod nje prostor za postavljanje widgeta, prečaca i mapa. Na dnu je dok s četiri prečaca po vašem izboru i središnjim za izbornik s aplikacijama na bijeloj podlozi. Još niže je navigacijska traka s tri gumba. Desni prikazuje nedavno korištene aplikacije, a s Nougatom će doći i Multi Window rad u dvije aplikacije odjednom.
Povlačenjem statusne trake otvara se zavjesa s obavijestima i jednim redom Brzih postavki no kada povučete prstom još jednom dobije se još njih i to na dvije stranice. Tu je i prečac za skok u glavne Postavke.
Navigacija sučeljem je izuzetno glatka i fluidna. Nema trzanja, zastajkivanja ni razmišljanja. Ako biste nekom dugogodišnjem Apple fanboyu željeli predstaviti fluidni Android, Moto Z Play može vam bez problema biti ogledni uređaj, premda hardverski i nije tako moćna poput sestre joj ili nekih drugih OEM Androida na tržištu.
Google Chrome je zadani web preglednik i svoj posao odrađuje brzo i glatko. Web stranice otvara brzo, pinch-to-zoom je gladak. Zaslon svojom prostranošću i oštrinom prikaza također ima pozitivan učinak.
Nova Gboard tipkovnica mi je odlična i ovdje prostrana. Moguće je mijenjati njen izgled temama i dodati joj red s brojkama na vrhu. Podržava i pisanje klizanjem od slova do slova te HR jezik s ispravcima.
Moto Z Play me ugodno iznenadila i po pitanju multimedije. Frontalno usmjereni zvučnik poviše zaslona služi i kao slušalica u pozivima. Glasan je i solidne kvalitete. Za razliku od supertanke sestre, Moto Z Play ima i 3.5 audio izlaz pa možete priključiti slušalice, koje ćete doduše morati nabaviti zasebno.
Fotografije na jednom mjestu čuvaju i u oblak pohranjuju sve vaše fotke i videozapise, a zavrtjet će i većinu video formata. Glazba Play zadana je aplikacija za mp3-ice. YouTube vrti u 1080p kvaliteti bez problema sa sinkronizacijom audia i videa kao na modelu Lenovo P2.
Ako baš želite uživati u zvuku nabavite JBL SoundBoost Moto Mod, kojim ćete impresionirati i susjede.
Moto Z Play svojim imenom sugerira da je uređaj za igru. Pa i jest. Zaigrao sam Real Racing 3 jurnjavu i Modern Combat 5 pucačinu. Obje se igrice vrte glatko te bez zastajkivanja ili nekog alarmantnog zagrijavanja. Opet je lijepo što zvuk dolazi od sprijeda.
Čisti Android je nije opterećen bloatwareom pa je predinstaliranih aplikacija minimalno. Tako je i bolje. Birajte sami što želite imati.
PERFORMANSE I BATERIJA
Nižu cijenu od sestre Moto Z Play može zahvaliti i skromnijim iznutricama. Nju pogoni Snapdragon 625 s osam jezgri Cortex-53, takta 2.0 GHz s 3 GB RAM-a i 32/64 GB proširivog podatkovnog prostora. Za grafiku se brine solidni Adreno 506. Podržan je i USB OTG.
Iako na papiru Z Play pripada segmentu srednjeg ranga, performansama i općom fluidnošću u radu će zadovoljiti i one zahtjevnije korisnike. Bez problema će odraditi sve što od nje tražite.
S telefonijom tijekom testiranja nisam uočio probleme. Kvaliteta poziva je prosječna, a svakako je adut i podrška za dual SIM uz korištenje memorijskih kartica. GPS na otvorenom određuje lokaciju adekvatnom brzinom.
Senzor otiska prstiju na prednjici je odličan. Brz je i pouzdan. Njime je moguće uključiti i isključiti zaslon.
Na kraju stižemo i dao najjačeg aduta ove djevojke. Svi oni opterećeni autonomijom svakako u uži izbor telefona trebaju staviti Moto Z Play. Ova cura na jednom punjenju izgura dva dana bez problema, a vjerujem da će štedljivijima i duže.
Integrirana baterija kapaciteta 3510 mAh uz očito izvrsnu optimizaciju, ovdje čuda čini. Mješovitom uporabom uz najviše surfanja, YouTubea, nešto igranja i najmanje poziva, uglavnom na Wi-Fi mreži u dva sam dana natukao čak 12 sati uključenog zaslona, a još je ostalo 20% baterije. Dakle, autonomija za poželjeti. Ne vidim da bi itko morao unutar 24 sata posezati za punjačem, koji inače puni dosta brzo pa će za oko 80-tak minuta napuniti do 100% ili 50% za samo 30 minuta na žici.
Uz sve to imate i opciju Incipio offGRID Power Pack Moto Moda, koji će na leđa Moto Z Play dodati još 2200 mAh kapaciteta.
ZAKLJUČAK
Kao što sam u uvodu dao nagovijestiti, iako na papiru inferiornija, Moto Z Play je po nekim značajkama i bolji izbor od Moto Z, koje je dosta skuplja, nema 3.5 mm audio izlaz i ima dosta slabiju autonomiju.
Moto Z Play me je oduševila svojim fluidnim radom, vrlo dobrim zaslonom, kvalitetom izrade, Moto Mods prilagodljivošću, a ponajviše iznadprosječnom autonomijom.
Od kamere sam očekivao više, nekima će zasmetati izostanak FM radija, a ne bi joj škodilo ni da je jeftinija.
U Smartsonu i drugim Lenovo Store dućanima, košta 3499 kuna. Usporediva je s Lenovo P2 koji je za tisuću kuna jeftiniji, no ovdje ipak dobijete skoro pa Google Nexus odnosno Pixel.
![]() |
![]() |
|
|
Uređaj na testiranje ustupio Lenovo
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
a kaži junačino onako ako se možeš sjetiti kamere od A5 iz 2016 i ove Z Play kamere, ima li tu primjetne razlike?
Nikad, ali nikad mi neće biti jasno zašto proizvođaći izbacuju lampicu obavijesti. Nebitno jel ima always on zaslon ili mahneš rukom iznad ili digneš mob sa stola. Ušteda ravno 2 centa, ako i toliko. Mob je super, al nemoš mi biti skuplji od 3T nikako. Da je oko 2700-2800 bilo bi ok
A ne, ledica je onak must have, nema stvarno razloga da se to ne stavi, zato ne volim samsungovu A liniju i J isto
Iz nekog nepoznatog razloga je skuplji od Lenova P2,a slabiji je,jos je posebno zacudujuce da je tolko skup,a Motorola je tek nedavno pocela s touch mobitelima,bilo bi logicnije da im je manja cjena,jer Motorola je bila medu vodecima sa starim mobitelima,al kad su dosli ovi na touch propali su,pa vec kad se vracaju na trziste,bilo bi logicnije da su napravili neki odlican mobitel po skroz povoljnoj cjeni da stvore neko ime,jer trenutno niko ne pomisli na Motorolu kad se spomene novi mobitel.
Koliko vidim, komentator burek uspio je komentirati članak desetak puta. U komentaru iznad vidimo o njegovoj kompetentnosti te bi ga kao takvog trebalo i tretirati. To, majstore, što ti nisi čuo za Motorolu “koja treba stvoriti ime” je rezultat tvoje ograničenosti, neznanja i nesposobnosti. Vjerujem da ti neće biti teško pronaći podatke o prodaji motorola uređaja pa se educiraj prije nego što počneš lupetati ovdje (vidim da si geografski ograničen, ali možda da razmisliš koliko je Hrvatska mala u usporedbi sa svijetom).
čovjek je vjerojatno mislio na to da u HR jako dugo nije bilo Moto mobitela. ovo su praktički prvi Motorola smartphonei kod nas…
Jel ti to Smartwach 3 od Sonya na ruci hehe
Aha, imam ga već dugo
Mnogo bolji je izbor Lenovo P2,a posebno kad se zna da su oba od istog proizvodaca.Lenovo vlasnik Motorole,a cak na P2 pise da ga proizvodi Motorola,ovaj preskup,a slabiji model nego P2.
Ne lupetaj svašta. Možda je samo cena bolja, ali je Z Play mama naspram P2. Nije usporediv: S430 vs S625, bržije naspram njega bezbroj puta itd.
Toni imas jedne od najboljih video recenzija i uvik neku bazu izvalis,a jedino moran rec da opcenito u recenzijama bi mozda triba pripazit s rici solidan,jer naprimjer nahvalis ekran od nekog mobitela da je najbolji do sad,kazes da je vrh,onda kazes da je “solidan” ili posli u finalnon zakljucku kazes ima “sasvim solidan” ekran.Dosta cesto upotribis tu ric solidan.To solidan bar po meni vise izraz za nesto slabije.Ako imamo naprimjer LOSE ,srednja ocjena DOBAR i najbolja ocjena ODLICAN.To solidan bi bilo nesto izmedu LOSEG i DOBROG.Obicno se kaze solidan za nesto sta nije ono tolko lose skroz,a opet nije nesto… Read more »
Ovo je bezobrazno preskupo, pa za daleko, daleko manje novce pazaris Redmi 4 Prime koji ima gotovo isti hardver i mogucnosti (cak i nesto jacu bateriju u manjem kucistu)! Dzaba mu i ti dodaci koji su verovatno takodje preskupi kao i u slucaju Moto Z.
e sad oni koji su kupili P2 se tješe da Play ne valja,klasika.slažem se da je Play mrvicu preskup.da je 2800kn to bi bilo super.
u odnosu na P2 sigurno brže dobije ažuriranja,tu je neoskvrnut android i Moto modovi… iako je u vlasništvu Lenova to je prava Motorola…
savršeno rade,vrhunski optimizirane i vrijede te novce…
Niko ko ima P2 nemora se tjesit da ne valja Motorola,kad su mobiteli oba iste kvalitete od istog proizvodaca.l,al je preskup i nije nista bolji od P2,cak je i gori.Imaju isti ekran,imaju isti procesor,isti je proizvodac,al Motorola Play ima slabiju bateriju,gigu rama manje,cak u danasanje vrime presmisno da nema led obavijesti,tako da nije bolji doslovno u nicem,jedino u tih par stvari su isti,a cijena mu je neopravdano dosta veca.
Kao prednost ti mu dajes updetove, s obzirom da P2 redovito dobije updateove sa zakrpama,a uskoro navodno i 7.0,nema nikojeg dobrog razloga da se kupi ovaj mobitel pored Lenovo P2.
E da zaboravia sam napomenut jos jednu prednost Lenova P2 nad njim,a to je totalno uklanjanje navigacijskih tipki.Mnogi mobiteli nemaju kapacitivne tipke,nego ove tipke na ekranu i nazalost s njima se gubi pola centimetra ekrana.I kod.mnogih modela moze se izabrat da se.sakriju te tipke,al ka ih treba upotrebit moras ih vracat nazad.Kod P2 te tipke nemoraku se nikad ni vracat,jer na mjestu otiska prsta je i tipka koja se moze pritisnut,onda naslanjanjem prsta na senzor sluzi kao tipka back,pritisak kao tipka home,duzi pritisak task killer.I tako ima ekran bez tipki na njemu,ko da imas kapacitivne i onda je ekran iskoristiv… Read more »
Mene zanima usporedba moto z play vs. htc m8 i to prvenstveno u pogledu zvuka u slusalici kod poziva. Da li je zvuk bolji/losiji? Fala.