Sve je manje vas koji se čude na Realme brend, a osim na svjetskim, Realme se svojim kvalitetnim, a povoljnim telefonima polako počinje dokazivati i na ovim prostorima. Realme X50 Pro 5G tvrtkin je trenutno najbolji telefon dobavljiv na ovim prostorima, a ono što elita nudi za više od 1000 eura, Realme X50 Pro nudi po cijeni od 660 eura.
Može li Realme X50 Pro zaista parirati ekipi u kojoj su Galaxy S20 borci, Mi 10, OnePlus 8 i ekipa? Odgovor na to i sva ostala o ovom uređaju doznajte iz ove Realme X50 Pro recenzije.
REALME X50 PRO SPECIFIKACIJE
REALME X50 PRO | |
---|---|
Zaslon | 6.44″ Super AMOLED HDR10+ 1080 x 2400 409ppi 20:9 90Hz Gorilla Glass 5 |
Kućište | 159 x 74.2 x 8.9 mm 205g Gorilla Glass 5 staklo sprijeda i straga, metalni okvir stereo zvučnici: DA |
CPU/GPU | Snapdragon 865 (7 nm+) (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) Adreno 650 |
Podatkovni prostor | 64/128/256GB microSD: NE! |
RAM | 6/8/12GB |
Baterija i punjenje | 4200 mAh 65W žično |
Kamere | Straga: 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.5, 54mm (telephoto), 2x optical zoom, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), PDAF 2 MP B/W, f/2.4, (depth) Selfie: 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
Video | Straga: 84K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS Selfie: 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
Sigurnost | In-display čitač otisaka optički |
Povezivost | 5G/4G; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band; Bluetooth 5.1; A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC 3.5mm audio: NE IR Univerzalni daljinski: NE FM Radio: NE NFC: DA |
cijena i dostupnost | pretraži cijene na nabava.net |
DIZAJN I ERGONOMIJA
U odnosu na njihov prošli flagship X2 Pro, kojeg sam isprobao u veljači ove godine, Realme X50 Pro dolazi s još dorađenijim i rafiniranijim dizajnom. Ne odveć veliko mada s 205g ne baš tako lagano kućište s mat staklom na leđima u ovoj “ruzinavo crvenoj” teško da vam se ne bi svidio uživo. Ergonomski je zaobljen, a nije pretjerano sklizak, mada je svaka kombinacija metala i stakla skliskija od plastike, koju eto mnogi preziru.
Fronta je prekrivena 6.44-inčnim zaslonom od ruba do ruba s prilično tankim okvirom i zaobljenim uglovima. Pritom je ipak teško ne primijetiti ovalni otvor u zaslonu s dvije selfie kamere, koji donekle narušava dojam.
Na vrhu je jedva uočljiv procjep u kojemu je drugi stereo zvučnik/slušalica poziva. Glavni je zvučnik na dnu telefona, zajedno s USB C portom, mikrofonom i ladicom za dvije nano SIM kartice.
Lijevo je gumb za kontrolu glasnoće, a desno Power tipka istaknuta zlatnom linijom. Na vrhu je tek rupica sekundarnog mikrofona.
Na leđima, koja zaista izgledaju prvoklasno, nalazi se ovalni okomiti modul s četiri objektiva i LED bljeskalicom sa strane. Dolje niže je još Realme logotip i to je to.
Kvaliteta izrade i dojam kojeg ostavlja u ruci su na najvišem nivou. Metalni okvir djeluje vrlo čvrsto i izdržljivo, a povezuje posve ravno Gorilla Glass 5 staklo straga i lijepo zaobljena s leđa.
Certifikata vodootpornosti nema pa je to još jedan razlog više da ga čuvate od vode, a paketu se dobije solidna prozirna zaštitna maska. Zaštitit će ga, učiniti manje skliskim, a anulirat će i klackanje na stolu preko grbe kamere.
REALME X50 PRO ZASLON
Realme X50 Pro nije me razočarao ni zaslonom. Dapače. Riječ je o jako lijepom 6.44-inčnom AMOLED panelu u FHD+ rezoluciji za oštar prikaz i žive boje. Fluidnost u prikazu sadržaja, podignuta je na višu razinu 90Hz stopom osvježenja, što je svakako plus nad 60Hz panelima.
Prikaz boja da se prilagođavati u Postavkama, zaslon uključiti kucanjem i jednako tako isključiti, a može se uključivati i na podizanje pred lice.
Ni to nisu svi aduti ovog ekrana. Naime, ima i prilično dobar AlwaysON prikaz, dosta jasno vidljiv i s prikazom ikonica pristiglih obavijesti.
Ispod njega je i jedan od najbržih i najpouzdanijih čitača otisaka, koje sam isprobao.
Izuzmemo li taj ovalni otvor s dvije selfie kamere, ovom se zaslonu zaista nema što zamjeriti.
KAMERE
Kod ovakvih “flagship killera” ako će negdje “štekati” onda je to po pitanju kamera, koje ipak ne mogu pratiti ekipu iz Samsunga, Huaweia i Applea. Tako je otprilike i ovdje, no to ne znači da X50 Pro ne može snimiti dobre fotke i video.
Opremljen je s ukupno 6 objektiva. Selfije snimaju 32MP i 8MP širokokutna kamera sprijeda. Posao odrađuju pristojno, nudeći OK portrete sa zamućenom pozadinom i 1080p videozapise. U uvjetima slabijeg osvjetljenja ne treba očekivati čuda, no danju je to i više no OK.
Na leđima su 64MP f/1.8 glavna kamera s pixel binning tehnologijom pa zadano snima 16MP fotke, no može se snimati i u punih 64MP ako su baš bitni megapikseli. Ima PDAF autofokus i snima 4K video. OIS-a nema ni na jednoj od kamera. Na vrhu je posebno istaknuta 12 MP, f/2.5 2x telefoto kamera. 8MP ultraširoka kamera ima f/2.5 objektiv i PDAF autofokus pa će poslužiti i za makro fotke. Četvrto oko je senzor dubine.
Respektabilan je to hardver i da se iskoristiti za snimanje vrlo dobrih fotografija u dobro osvijetljenim uvjetima, mada se i noću može okinuti dosta dobra fotka ali uz izuzetno mirnu ruku ili još bolje tripod.
4K videozapisi izgledaju dosta dobro pa čak i solidno stabilizirano. Točnije, tako je danju, dok će se noću mučiti s manjkom svjetla.
Sučelje kamere nudi pregršt opcija, a uz automatiku nudi Profesionalni, Portretni pa i Noćni i to stražnjim i prednjim kamerama.
Ukratko, kamerama baš ne može konkurirati Mi 10-ki iz Xiaomia pa ni OnePlusu 8 ali nisu te njegove kamere toliko ispod da bih ga zbog njih zaobišao. Za tu lovu je to dosta dobro, uzmemo li u obzir što sve nudi.
Ispod pogledajte galeriju samo dijela fotografija, a na linku ispod još fotki u punoj rezoluciji. Primjere videozapisa pogledajte u video recenziji.
ANDROID 10 + Realme UI
Realme do početka ove godine nije imao vlastiti Androd skin već je koristio Oppov Color OS, koji nije bio baš neka sreća. Međutim, otkako su složili vlastiti Realme UI, situacija se promijenila stubokom i to na bolje. Rekao bih da sad može bez puno srama stajati uz etablirane skinove kakav je Samsungov One UI, MIUI 12 ili OxygenOS iz OnePlusa.
Realme UI izgleda moderno, nudi pregršt opcija prilagodbe, zanimljive žive wallpapere, Dark Mode, fluidne animacije i hrpu pametnih gesti.
Zaslon zaključavanja prikazat će na podizanje pred lice i nudi opciju otključavanja prstom ili licem. Sve radi brzo i glatko. Početni zaslon ima izbornik s aplikacijama u kojeg se uklizava s dna. Jednako tako lako uklizava se i u Notifikacijski centar bez razvlačenja prsta sve do vrha ekrana. S tri prsta po ekranu lako ćete snimiti screenshot.
Podržava izmjenu oblika ikonica i naravno navigacijske geste.
Google tražilica zadano se se pojavljuje na dnu zaslona, no možete ju ukloniti, a isto vrijedi i za Pametnog asistenta kao krajnje lijeve stranice Početnog zaslona. Moj testni primjerak vrti Realme UI 1.0 pa očekujem da može biti samo bolje.
Zahvaljujući lijepom zaslonu i 90Hz osvježenju, uživat ćete na ovom telefonu surfajući netom, društvenim mrežama i gledajući filmove na vašim omiljenim YouTube kanalima i streaming servisima.
Kvaliteta zvuka također je na visini zadatka, zahvaljujući stereo zvučnicima. 3.5mm audio jacka nažalost nema pa ćete se morati snaći s adapterom ili bluetooth slušalicama.
Google aplikacije su tu, a uz njih i neke koje instalira Realme. Od koristi će vam biti Kloniraj telefon za prebacivanje podataka sa starog uređaja, Phone Manager za optimizaciju rada i Upravitelj datotekama.
PERFORMANSE I BATERIJA
Da Realme X50 Pro nije igračka ali da je stroj za igranje igrica u pokretu ukazuje i AnTuTu rezultat. Takav score nije presudan u životu ali svakako poručuje što uređaj može. Pokreće ga Snapdragon 865 s 6/8/12GB RAM-a i 64/128/256GB UFS 3.0 podatkovne memorije. Memorijske kartice ne poznaje.
Istini za volju Mobis mi je poslao top dog model napucan s 12GB RAM-a i 256GB memorije za podatke i pokazao se kao prava zvijer. Ako vam je taj preskup, uvjeren sam da će i 8/128GB biti više no adekvatan.
Spoj tako moćnih iznutrica, optimizirana Realme UI-a i 90Hz zaslona osigurava fluidno i praktički besprijekorno Android iskustvo. Sve je glatko i klizi pod prstima, a ni najzahtjevnije igrice nisu mu prevelik zalogaj.
Sigurnost i zaštitu podataka jamči odličnim čitačem otisaka i Face Unlockom.
Kvaliteta telefonskih poziva je uredna, kao i Wi-Fi te 4G povezivost. Podržava on i 5G ali na to ćemo još pričekati. GPS je isto uredan.
nevjerojatno brzo punjenje!
Jak adut mu je i autonomija te jedno od najbržih žičnih punjenja na tržištu. U kutiji se isporučuje 65W Super Dart punjač. Ta mrcina njegovu 4200 mAh bateriju napuni za tili čas. Do 90% ide munjevito i treba mu 35 minuta, a onda uspori pa onih zadnjih 10% puni sporije kako bi produljio vijek trajanja baterije. U svakom slučaju za sat vremena imate ga punog do čepa. Bežično punjenje je nažalost izostalo.
Meni je bez problema na jednom punjenju uz AlwaysOn zaslon nudio preko 8 sati uključena zaslona, a može i više ali i manje ovisno o tome čime se u životu najviše bavite.
REALME X50 PRO OCJENA
Realme X50 Pro realno je odličan telefon, koji vas ipak neće baciti u dužničko ropstvo. Ima odličan zaslon, top performanse, pristojne kamere, odličnu bateriju i super brzo punjenje te oku ugodan dizajn i osjećaj u ruci. Softversko iskustvo je također izvrsno.
Prostora za poboljšanja ima po pitanju kamera, što se ažuriranjima možda i dogodi. Nedostaju neke premium značajke poput IP certifikata i bežičnog punjenja, a sve ostalo bilo bi cjepidlačenje.
Realme X50 Pro se na hrvatskom tržištu u trenutku nastanka ove recenzije može naći za već od 4200 kuna ili 550 eura.
Za tu lovu, Realme X50 Pro je odličan telefon, mada je konkurencija nikad žešća.
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅ odličan zaslon | ⛔Kamere nešto slabije od konkurencije |
✅ vrlo cool dizajn i osjećaj u ruci | ⛔nema microSD |
✅vrhunske performanse | ⛔nema 3.5mm audio jack |
✅odlična autonomija | ⛔nije vodootporan |
✅nevjerojatno brzo punjenje | ⛔nema bežično punjenje |
✅odličan softver | |
✅stereo zvuk | |
✅konkurentna cijena (uloženo/dobiveno) | |
✅možda i najbrži čitač otisaka ispod zaslona | |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Za tu lovu se mogu kupiti baš Mi 10 ili OP8 koji su mnogo bolji izbor. Previsoka cijena za neki tamo Realmi.
Prije 2 tjedna je bila akcija 40% na realme i x50 pro 5g model 12/256 je koštao 3550 kn ili cca 47 eura i dvoumio sam se samo zbog kamera.
Al mislim da sam ga uzeo da nebi pogriješio za te novce.
A punu cijenu platit je malo skupo bez obzira na ulozeno/dobiveno jer ima za tu lovu sad dosta velik izbor mobitela.
Strašan mob. Ima ga za 4200kn, a na akcijama i za 3500kn. Inače brzina punjenja jako ovisi o temperaturi u prostoriji. Sposoban je od 0-100% napuniti za 35 min, a X2 Pro za 27min.
Za čipset i punjenje svaka čast al ipak treba da mi ponudi nešto više da bih prešao na njega sa samsunga…. I u slučaju da nekada i ponudi skočit će mu cijena baš kao i oneplusu
Da je cijena nekih 500eur to bi bilo nešto, ovako mi se čini preskup za ono što nudi.
Pozdrav! Kupili smo 1.6.20.Realme 6 i nakon 2 tjedna korištenja je završio na servisu zbog raznoraznih sitnih problema i jednog velikog,a to je ekran koji je zastajkivao i preskakao prilikom pregledavanja interneta. Nakon 2 mjeseca boravka na servisu,oni ga uredno vraćaju tvrdeći da je sa mobitelom sve u redu,a mi i dalje imamo isti problem. Radili ste recenziju tog mobitela,hvaleći njegov fluidni ekran,dok kod nas od te fluidnosti nema ni traga. Pa Vas pitam da li Vi imate opciju pogledati kako radi taj ekran,jer mi nismo mogli ni u dućanu,ni u servisu pogledati drugi Realme 6 mobitel,da bi mogli usporediti… Read more »
Pozdrav Toni!Kad će recenzija za realme x3 superzoom?
ja ga imam,superrrrr mobitel
Kad će recenzija za realme x3 superzoom?
Na koliko objava misliš pitati isto?😂
Pa….
Oprosti,ja samo ne vidim što pošaljem,pa onda mislim da nisam napisao.
Toni!Može jedno pitanje?Koji mobitel bi mi preporučio do nekih 350 eura.Razmišljam o samsung galaxi a71,redmi note 9 pro ili koji treći?
Od tih ti je bolji A71, možeš još i Realme 7 Pro uvrstiti u izbor, mislim da vrijedi.
Hvala na odgovoru!A koji bi bio bolji od tih?