Pixel 5 je u mnogočemu neobičan telefon. Dobra stvar je što je i neobično dobar. Takvim se naime, pokazao tijekom ovih dva tjedna koliko ga koristim svakodnevno. Zašto je Pixel 5 tako neobičan, što mi se to na njemu svidjelo, a što baš i ne, doznajte iz još jedne iscrpne recenzije.
Nakon što su lani Pixel 4 i Pixel 4 XL u najmanju ruku podbacili u ispunjavanju očekivanja, Google je ove godine karte odigrao značajno drugačije. Osim što su nam ponudili tri Pixel telefona ove godine, Pixel 5 nisu učinili onim istinskim flagshipom kakvog smo očekivali.
Na pitanje je li Pixel 5 flagship telefon, na Instagramu i Facebooku ste mi uvelike odgovorili niječno. Glavni razlog u najvećoj mjeri je odabir pogonskog čipa, dok svim ostalim značajkama, na papiru Pixel 5 zadovoljava kriterije jednog top modela telefona. Taj Snapdragon 765G koji ga pokreće nije isto što i Snapdragon 865(+), no je li bitno?
GOOGLE PIXEL 5 SPECIFIKACIJE
![]() | GOOGLE PIXEL 5 |
dimenzije | 144.7 x 70.4 x 8mm; IP68 |
masa | 151g |
zaslon | 6.00 OLED; 1080 x 2340 (~432 pp); 90Hz; HDR10+ |
CPU | 8X Snapdragon 765G (7 nm); (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
GPU | Adreno 620 |
RAM | 8 GB |
Podatkovna memorija | 128GB UFS 2.1 |
Glavna kamera | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS; 4K 60fps video 16 MP, f/2.2, 107˚ (ultrawide), 1.0µm |
Selfie kamera | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0″, 1.12µm; 1080p 30fps |
Povezivost | 5G; WiFi; Bluetooth 5.0; A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
Baterija | Li-Ion 4080 mAh integrirana; 18W žično, 12W bežično, 5W reverzibilno bežično punjenje |
OS | Android 11 |
pretraži cijene na nabava.net |
PIXEL 5 DIZAJN I ERGONOMIJA
Pixel 5 je neobičan i u pogledu dizajna. Pričamo li o izgledu, riječ je o prilično jednostavnu, rekao bih ni po čemu upečatljivu dizajnu, no to ne znači da vam se ne smije svidjeti. Meni se svidio. Svidio mi se jer je rekao bih, idealnih gabarita.
Kućište, nastalo oko 6-inčnog zaslona jedva da je išta veće. Google je meso oko ekrana skresao na goli minimum i to simetrično sa svih strana dok većina drugih uređaja ipak imaju ili deblji okvir ispod ili poviše ekrana. Sam je ekran ravan bez ikakvih zakrivljenja, što mi se sviđa, a znam da se sviđa i većini.
Selfie kamera smjestila se u rupicu u zaslonu u gornjem lijevom uglu i nije odveć upadljiva. Ono čega nema, a vidjet ćete kasnije, za mene je to jedan od nedostataka, je otvor slušalice poziva odnosno zvučnika gore. Naime, Pixel 5 ima stereo zvučnike, ali je onaj gornji smješten ispod zaslona i daleko je od idealnog po pitanju kvalitete zvuka.
Kućište Pixel 5 telefona izrađeno je od recikliranog aluminija pa je time prvi metalni telefon nakon prilično dugo vremena, a definitivno je prvi koji s takvim kućištem podržava i bežično punjenje.
Google je tu njegovu aluminijsku šasiju presvukao nekakvom bio smolom, a na leđima je u aluminiju ispod napravio okrugli otvor, oku i pod prstima neprimjetan, a otvara put do Qi zavojnice bežičnog punjenja.
Time su postigli da Pixel 5 jako lijepo leži u ruci. Lagan je i elegantan, a tekstura te bio smole u ruci nije skliska kako bi bio aluminij. Teško mi je to riječima opisati ali negdje je netko tu teksturu opisao kao tvrdi hrapavi papir, što je po meni najbolji opis osjećaja pod prstima.
Nakon dugo vremena, Pixel 5 je telefon, kojeg ne želim umotati u nikakvu masku. Želim ga nositi ovako, golog. Vodootporan je po certifikatu IP68.
Koliko je taj premaz izdržljiv i otporan pokazat će vrijeme, no u ovih dva tjedna nije zadobio nikakvih tragova korištenja. Nije mi nijednom ni ispao ali s obzirom na teksturu ni ne očekujem da će isklizavati iz ruke.
Što se otvora i gumba tiče, Pixel 5 nema ničega suvišnog. Na lijevom boku je ladica za jedan nano SIM. MicroSD kartice nisu podržane. Na suprotnoj strani su gumbi Power i onaj za kontrolu glasnoće. Prvi je sjajni i metalni, a potonji u boji kućišta.
Kad smo već kod boje, u igri su samo crna i ova zelena koju zovu Sorta Sage. Za mene nije bilo dvojbe da je ovaj zeleni ljepši.
Na vrhu telefona tek je sekundarni mikrofon, a dolje USB C za punjenje, povezivanje s računalima i slušalice, glavni zvučnik i glavni mikrofon.
Prednjica je inače zaštićena Gorilla Glass 6 staklom.
Straga Pixel 5 ima četvrtasti modul kamere s dva objektiva i LED bljeskalicom. Nešto niže i po sredini je brz i pouzdan kapacitivni čitač otisaka, a dolje niže i sjajni G logo. Taj modul kamere minimalno strši van kućišta pa Pixel 5 ne zapinje pri guranju u džep niti se klacka na stolu.
Baratati ovim telefonom jednom rukom nije nikakav problem. Vrh zaslona koji je s 6 inča dijagonale realno dovoljno velik, moguće je dosegnuti, a spuštanje Centra zaobavijesti olakšano je gestom klizanja prsta preko zaslona i čitača otisaka na leđima.
PIXEL 5 ZASLON
Današnji telefoni uglavnom imaju velike zaslone dijagonale najčešće preko 6.5 inča. Nedvojbeno je ljepše gledati filmove i igrati igrice na većem ekranu, no baratanje tim telefonima i guranje u džep, složit ćete se i nije baš takav užitak. Stoga danas mnogi i rade u smjeru uređaja sa savitljivim ekranima, koje dok ne koristite možete preklopiti i gurnuti u džep.

Pixel 5 ima 6-inčni ekran, vrlo tankog okvira pa je sam telefon za današnje pojmove prilično kompaktan, a naročito je tako u usporedbi s mojim OnePlus 8 Pro, koji ima 6.67″ zaslon.
Ovdje je riječ o vrlo dobru OLED panelu formata 19.5:9 u standardnoj FHD+ rezoluciji ali sa 90Hz stopom osvježenja. To više osvjetljenje dodatno pojačava dojam izuzetne fluidnosti u radu. Sve na tom zaslonu izgleda lijepo i klizi pod prostima. Naravno da danas imamo i 120 pa i 144Hz ekrane na mobitelima ali jedino gdje ćete zapravo i zaista uočiti razliku je između 60Hz i nekog zaslona više stope osvježenja. Između 90Hz i 120Hz panela teško da ćete uočiti razlike.
Prikaz na ovom ekranu je lijep s izraženim bojama i dovoljnom jačinom osvjetljenja za sve ambijente premda nije najsvjetliji na tržištu. Čitljivost pod kutom je također izvrsna.
Podržava i Always ON prikaz vremena, baterije i obavijesti, a prepoznaje i identificira glazbu koju čuje u ambijentu. Može biti uključen stalno ili se buditi kucanjem ili podizanjem pred lice. Osobno bih volio i kad bi ga se kucanjem moglo i isključiti.
Mnogima će se svidjeti što je taj zaslon ravan. I meni se to sviđa.
VRHUNSKE KAMERE
Googleovi Pixel telefoni osim po čistom Android iskustvu, nadaleko su poznati i po svojim kamerama, točnije vrhunskim fotografijama koje snimaju. Poznato je i da oni tako dobre fotke postižu uglavnom Googleovim softverskim algoritmima, koje bi mnogi rado replicirali.

Taj oslonac na softverski dio priče, alibi je Googleu što se taj 12.2MP senzor na leđima Pixel telefona vraća iz generacije u generaciju. Ima ga i Pixel 5 s f/1.7 objektivom, dual Pixel autofokusom i OIS-om. Uz njega, tu je po prvi put i ultraširoki objektiv s 16 MP senzorom i otvorom blende f/2.2. On zamjenjuje lanjsku telefoto kameru i mislim da je svakako upotrebljivija jer 2x zum Google lako postiže softverski.
Sprijeda u onom otvoru u zaslonu je 8MP f/2.0 selfie kamera, koja snima tek 1080p 30fps video, dok stražnjom kamerom Pixel 5 snima nikad bolji 4K 60fps video s naprednim oblicima stabilizacije.
Sučelje kamere doživjelo je redizajn i sad nudi više opcija no ikad, no i dalje brojem zaostaje za konkurencijom, koja nudi pregršt režima snimanja. Ovdje nam sučelje nudi odabir objektiva pa i odličan 2x digitalni zum poboljšan AI-em. Fokus možete usmjeriti pa i zaključati na određeni objekt pa će ga pratiti.

Noćni režim se sad uključuje i automatski, mada ga možete i isključiti ako ne želite, a iz mračnih ambijenata izvlači više svjetla i čini to na rekao bih prirodniji način od većine konkurencije, no opet ovisi o tome što preferirate.
Njihov Portretni režim snimanja apsolutno počiva na softveru ali je unatoč tome meni oku najugodniji. Prirodni bokeh efekt prisutan je kad snimate osobe ali i bilo koje druge predmete. Radi gotovo jednako dobro i selfie kamerom, koja podržava i noćni režim ali i naknadnu prilagodbu smjera izvora osvjetljenja. To može biti cool ako ćete se igrati selfijima, a kako funkcionira pogledajte u video recenziji.
Dosad uvijek najslabija točka Pixel kamera bio je video, no Google je ove godine učinio značajan korak unaprijed pa Pixel 5 snima značajno bolji video od ijednog Pixela dosad, a opcije stabilizacije su u najmanju ruku impresivne.
Samo dio fotki snimljenih Pixel 5 telefonom pogledaj u galeriji ispod, a još više njih i u punoj rezoluciji, na linku ispod.
























👉preko 150 fotki u punoj rezoluciji👈
ANDROID 11
Pixeli, a prije njih Nexusi oduvijek su Googleovi ogledni Android telefoni, na kojima Google predstavlja Android platformu u izvornom obliku. Tako i ovdje ljubitelji izvornog Android looka dolaze na svoje. Pixel 5 vrti Android 11 u svojem najboljem izdanju, bez suvišnih trikova,a opet rekao bih, s više mogućnosti prilagodbe no ikad dosad.

Zaslon zaključavanja je klasična izgleda i ni po čemu se ne razlikuje od drugih. Preskačete ga lako, skeniranjem otiska prsta i stižete na Početni zaslon, koji na dnu prikazuje Google tražilicu, a poviše dok s vašim omiljenim aplikacijama. U izbornik s aplikacijama se uklizava s dna zaslona, a klizanjem prsta u suprotnom sjmeru spušta se i Centar za obavijesti.
Google je ovdje omogućio prilagodbu izgleda ikonica i tih gore Brzih postavki, a Multitasking prikaz dobio je tipke za snimanje screenshotova.

Sviđa mi se i izbornik za upravljanje G Pay plaćanjem i pametnim uređajima u kući kojeg otvara dulji pritisak na gumb Power na boku.
Sučelje je pod prstima super glatko, animacije fluidne i oku ugodne, a to je ono što je u konačnici najvažnije. Google je to postigao i s čipom koji nije top klasa.
Zadana aplikacija za fotografije i video je Google Photos, a za glazbu YouTube Music. Pixel 5 je u stanju isporučiti stereo zvuk, a za to koristi zvučnik na dnu i drugi ispod zaslona. Premda je to daleko od lošeg u usporedbi s telefonima koji imaju dva klasična zvučnika, nije ni za pohvalu. Meni osobno nedostaje klasična buža poviše zaslona. Slušalice se priključuju na USB C jer klasičnog 3.5mm audio jacka nema.

Nikakvih bloatware aplikacija nema, samo ono najosnovnije. Meni osobno tako i paše. Sve je dostupno u Trgovini Play.
PIXEL 5 PERFORMANSE I BATERIJA
Google je sve iznenadio odabirom pogonskog čipa za svoj ovogodišnji top model. Svi smo očekivali Snapdragon 865(+), a Google je odabrao vjerojatno najbolji čip srednje klase 7nm 8-jezgerni Snapdragon 765G s 8GB RAM-a i 128GB podatkovne memorije kao jedinim opcijama.

Benchmark testovi će bez dvojbe prednost dati Snapdragonu 865 ali u realnom korištenju Pixel 5 može sve što i neki drugi pogonjen Snapdragonom 865.
Sučelje je brzo i glatko, aplikacije pokreće i izvršava brzo i u RAM-u ih zadržava dugo. 90Hz zaslon dodatno sve čini glađim pod prstima. Rekao bih optimum. Jedino gdje ćete donekle osjetiti nešto slabije performanse je obrada HDR i portretnih fotografija pa će se dogoditi da okinete fotku i odete u galeriju, a on tu fotku još sekundu dvije obrađuje do finalnog izgleda.
Kvaliteta telefonskih poziva je OK mada bi vjerojatno bila nešto bolja da ima klasičnu slušalicu poziva. Podržava i 5G, a problema s Wi-Fi i Bluetooth povezivošću nisam uočio.
Za biometrijsku autorizaciju Pixel 5 nudi samo čitač otisaka na leđima pa je dobro da je brz i pouzdan. Face Unlock nema uopće i meni osobno ipak malo nedostaje. Logika im je navodno bila da će ukloniti sve što nije 100% sigurno.
Nevolje po bateriji kojima su lanjski Pixeli izmučili korisnike na Pixelu 5 nisu prisutne. Baterija je veća, a optimizacija bolja. Ovih 4080mAh jamči barem 6-7 sati uključena zaslona, što je posve u redu za dan intenzivnog mješovitog korištenja.
Podržano je 18W žično, 12W bežično i 5W reverzibilno punjenje drugih uređaja na njegovim leđima. Za pola sata na 18W punjaču napuni se do 50%, a do 100% mu treba nešto manje od 90 minuta. To je ipak dosta sporije od konkurencije.
PIXEL 5 OCJENA
Pixel 5 je kao što sam ustvrdio na početku ove recenzije neobičan telefon. Neobično ga je teško i nabaviti. Kod nas ga još nema uopće, a hoće li ga se netko usuditi ponuditi još se ne zna.

Iznenadit će vas, no meni se možda i najviše svidio dizajn. Ne toliko izgledom koji je praktički bezličan, koliko udobnošću. Gabariti i masa su optimalni. Nije prevelik, nije premali, nije pretežak, a završna obrada je takva da ga nemam potrebu umatati u maske.
Zaslon je odličan i dovoljno velik. Kamere su bez dvojbe vrhunske, primjer onoga što se može postići jednostavnim hardverom i naprednim softverom. Performanse su odlične, baterija vrlo dobra.
Volio bih da ima nešto bolje zvučnike, Face Unlock, a ne bi me uvrijedili ni 3.5mm audio jackom. Dual SIM rad je moguć ali uz eSIM. Bilo bi lijepo i da je dostupniji na ovim prostorima i to po nekakvoj normalnoj cijeni. Najbliže ovome, možda biste mogli dobiti s Pixelom 4A 5G.
PLUS | MINUS |
+ optimalni gabariti i udobnost u ruci | – zvuk je mogao biti bolji |
+ izvrsne kamere | – nema Face Unlock |
+ odličan zaslon 90Hz | – teško dostupan |
+ odlične performanse | – relativno visoka cijena* |
+ vrlo dobra autonomija | |
+ žično, bežično, reverzibilno punjenje | |
+ izvorno Android iskustvo uz 3 godine podrške | |
Usporedi cijene mobitela 
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Evo upravo te ratim Toni 😉😎👍🏾👍🏾
Hoćeš ga zadržati za sebe ?
da, možeš misliti…
Plus su dimenzije ali puno love a cheap Chinese budget look…
Nema sumnje da se razlikuje od ostalih i po meni, uz puno toga kvalitetnog, to mu je najveća prednost. Ipak kad bilo koji telefon uporedimo sa Mate 40 pro modelom, deluju kao mid – range, i to ne samo zbog čipseta. Da je jeftiniji, mnogi bi se opredelili za ovaj model, kao alternativa većini iz Android sveta.
Gabariti, gotovo indenticni S10e.
Izgled prednjica li-la, straga S10e vise premium.
Performanse, po benchmarku slabije.
S10e ima jos stereo zvucnike, 3.5 mm utor.
Pixel 5 okida bolje fotke i imat ce duze nadogradnje, bolja baterija.
Na Njuskalu nađeš neraspakirani
S10e za 2500 kn.
Google Pixel 5, cca. 4600 kn.
Kaj bi se reklo, pametnom dosta 😀
Toni pixel 5 ili iphone12 mini?
Ista cijena mi je na pretplatu pa me cisto zanima misljenje prekaljenog stucnjaka.
(Usput, cijeli zivot na androidu ali mi ne bi bilo mrsko isporbati ios)
Pozz
Nisam Toni al ako je ista cijena na pretplatu i nije ti presudan os, dvojbe zapravo nema.
Iphone 12 Mini je puno bolja vrijednost za isti ulozeni novac.
Di se moze uzet Pixel 5 na pretplatu?