Da je Apple napravio odličan posao svojom iPhone 12 serijom svjedoči i novo istraživanje kompanije Gartner. Iz njega vidimo kako je Apple Q4 2020 nakon dugo vremena završio ispred najvećeg rivala Samsunga.

iPhone 12 serija, pandemija, sankcije Huaweiu ali i po Gartneru i nikad više cijene Samsung Galaxy S20 i Note20 modela, glavni su razlozi takvog uspjeha kompanije Apple u posljednjem tromjesečju prošle godine.

Vendor4Q20Sales4Q20 Market Share (%)4Q19Sales4Q19 Market Share (%)4Q20-4Q19 Growth (%)
Apple79,942.720.869,550.617.114.9
Samsung62,117.016.270,404.417.3-11.8
Xiaomi43,430.311.332,446.98.033.9
OPPO34,373.78.930,452.57.512.9
Huawei34,315.78.958,301.614.3-41.1
Others130,442.833.9145,482.135.8-10.3
Total384,622.3100.0406,638.1100.0-5.4

Apple je prema Gartneru u Q4 2020 isporučio 80 milijuna iPhone telefona diljem svijeta. To je jedan od najboljih kvartala za Apple, a svakako je bio dovoljno dobar da nadmaše Samsung i to po prvi put nakon Q4 2016.

Gartner to između ostalog pripisuje i prodaji telefona serije iPhone 12, a kako smo imali prilike čuti Pro modeli polučili su znatan uspjeh naspram iPhone 12 mini kompakta koji se pretvorio u Appleov flop. Mišljenja su podijeljena pa jedni misle da je jednostavno premali za današnje pojmove, dok drugi misle da je samo preskup.

Bilo kako bilo Apple svakako može biti zadovoljan rezultatima u posljednjem kvartalu prošle godine pa iako je Samsung u konačnici ostao smartphone brend broj jedan za prošlu godinu.

Naime, unatoč padu isporuka od 14.6% u odnosu na godinu dana ranije, a Appleovu rastu isporuka od 3.3%, Samsung je lani isporučio najviše telefona.

Spomenimo tu i Huawei, kojeg su američke sankcije sputale toliko da su u Q4 2020 zabilježili pad isporuka od 41.1%, odnosno 24.1% na godišnjoj razini.

Vendor2020Sales2020Market Share (%)2019Sales2019Market Share (%)2020-2019Growth (%)
Samsung253,025.018.8296,194.019.2-14.6
Apple199,847.314.8193,475.112.63.3
Huawei182,610.213.5240,615.515.6-24.1
Xiaomi145,802.710.8126,049.28.215.7
OPPO111,785.28.3118,693.27.7-5.8
Others454,799.433.7565,630.036.7-19.6
Total1,347,869.8100.01,540,657.0100.0-12.5

Samsung je novom Galaxy S21 serijom. čini se, napravio odličan posao. Kako će se odraziti na njihov status u Q1 2021. doznat će se uskoro.

Kojem taboru vi pripadate? Samsung ili Apple? Ili nekom trećem?

guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cory

Trenutno sam u taboru Oneplusa.

Edomc

Huawei tabor P20 pro i P40 lite

Igor

Kako si zadovoljan sa P40 lite?

Luka

Pozz,koristim p40lite vec 4-5 mjeseci,kamere su ekstra,baterija traje dugo i puni se brzo,nema stopanja i sve otvara brzo,bez google servisa se moze
sve koristim normalno osim play trgovine…evo ovo pisem na googlu.. za ove pare nije moglo bolje:)👌

Last edited 5 days ago by Luka
W196

Nekom “trecem”, odnosno do sada vec uvjerljivo prvom bez sankcija. Tu cu i ostati.

Oldy

Samsung

Čiz Liver

Osobno koristim 12 mini kupljen na pretplatu pa cijenovno ne mogu rec da je bio preskup. Velicina ekrana je top. Konacno vrhunske specke na mobu koji mozes koristiti jednom rukom.

Vaskez

Samsung S10 koristim godinu ipo dana bez ikakvih problema. Leti smartfon…