Premda vam se kao i meni vjerojatno čini da je Samsung prvi Galaxy Z Fold predstavio prije neki dan, no eto imamo već četvrtu generaciju ovog preklopnog hibrida telefona i tableta. Imate taj dojam i zbog toga što na prvi pogled i ne izgleda da ima neke velike razlike i napretka od prvog modela na ovamo.
Galaxy Z Fold4 koristim sad već nekoliko tjedana pa znam da nije baš tako. U odnosu na prethodnika ipak donosi neka vrijedna poboljšanja, a usporedio sam ga i s njegovim najvećim rivalom.
Je li Galaxy Z Fold4 opet najbolji preklopni tabletofon na tržištu ili biste ipak trebali radije posegnuti za nekim drugim, otkrijte iz ove recenzije.
GALAXY Z FOLD4 SPECIFIKACIJE
Samsung Galaxy Z Fold4 | |
---|---|
7.6“ Foldable Dynamic AMOLED 2X 1812 x 2176 373ppi 120Hz HDR10+ Vanjski: 6.2″ Dynamic AMOLED 2X 23.1:9 904 x 2316 120Hz Gorilla Glass Victus+ | |
155.1 x 130.1 x 6.3 mm / 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm 263g aluminijski okvir, Gorilla Glass Victus+ straga i sprijeda stereo zvučnici: DA Vodootpornost: IPX8 | |
Snapdragon 8+ Gen1 (4 nm) (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) Adreno 730 | |
256/512GB/1TB microSD: NE | |
12GB | |
4400mAh 25W žično 15W bežično 4.5W reverzibilno | |
Straga: 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 66mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm (ultrawide), 1.12µm Selfie: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3″, 1.22µm izvana 4 MP, f/1.8, 2.0µm, ispod unutarnjeg zaslona | |
Straga: 8K@24fps, 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ Selfie: 4K@60fps | |
čitač otiska na boku | |
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, 5.2, A2DP, LE; A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS 3.5mm audio: NE IR Univerzalni daljinski: NE FM Radio: NE NFC: Da Ultra Wideband (UWB): DA | |
pretraži cijene na nabava.net |
GALAXY Z FOLD4 DIZAJN I ERGONOMIJA
Onako generalno i na prvi pogled, Galaxy Z Fold4 identičan je Foldu 3. Kad biste postavili jednog do drugog ili da ste Fold3 intenzivno koristili proteklih godinu dana, razlike bi ipak vrlo brzo uočili.
Samsung je odgovorio na pritužbe korisnika dosadšnjih modela i ipak nešto proširio vanjski Cover zaslon. Gotovo je neznatno, no ipak se osjeti ponajprije pri tipkanju. Zaslon unutra je također nešto četvrtastiji s još nešot tanjim okvirom, još manje vidljivom selfie kamerom ispod zaslona i što je važnije navodno boljom zaštitom od grebanja i pucanja.
Ja sam očekivao i manje upadljivu brazdu na pregbu zaslona, no tu ne vidim nekih pomaka. U tom je pogledu Huawei svojim Mate Xs 2 preklopnjakom napravio puno bolji posao, no i koncept je sasvim drugačiji.
Okvir uređaja opet je izrađen od metala (armor aluminij), otvori i gumbi su na istim mjestima kao na prethodniku, a bridovi su nešto oštriji i ravniji. To možda izgleda bolje, no otežava rasklapanje uređaja jer jer je manje prostora za zarivanje prstiju između dvije šnite uređaja.
Na desnom su boku tipke kontrole glasnoće i tipka Power s odličnim kapacitivnim čitačem otisaka.
Galaxy Fold4 ima odlične stereo zvučnike smještene na donji i gornji brid, a ima i sveukupno četiri mikrofona. 3.5mm audio jacka nema, a u ladicu za nano SIM prima dvije SIM kartice. Moguće je dodati i eSIM karticu.
Staklo izvana, sprijeda i straga sasvim je ravno. Straga je mat završne obrade, a s obje strane zaštićen je Gorilla Glass Victus+ staklom. Straga je i ovalni okomiti modul s tri objektiva kamere. Uz selfie kameru unutra ispod savitljvog plastičnog zaslona ima selfie kameru u rupici vanjskog Cover zaslona.
Poput prethodnika, Galaxy Z Fold4 je vodootporan po certifikatu IPx8.
Podržan je i S Pen, no za njega se u okviru uređaja nije pronašlo mjesta kao na ovogodišnjem Galaxyu S22 Ultra.
Dok je preklopljen, Galaxy Z Fold4 zbog uskog, a visokog formata, lijepo leži u ruci. Dok je rasklopljen namijenjenje korištenju s dvije ruke i poput manjeg tableta je.
Ono što meni osobno najviše smeta je masa uređaja. Premda nešto sitno lakši od prethodnika, Fold4 je i dalje jedan od najtežih telefona na tržištu. Treba tih 263g nositi uokolo i meni osobno to ne bi odgovaralo.
GALAXY Z FOLD4 ZASLON(I)
Koncept se u odnosu na prethodne Fold modele nije mijenjao pa ponovno imamo dva odvojena zaslona. Vanjski zaslon je 6.2-inčni Dynamic AMOLED 2X panel rezolucije 904 x 2316 i mrvicu šireg formata, sada 23.1:9. Stopa osvježavanja je do 120Hz.
Unutra je plastični savitljivi Dynamic 2X AMOLED zaslon dijagonale 7.6 inča, rezolucije 1812 x 2176 i također sa 120Hz stopom osvježavanja.
Oba zaslona su zapravo izvrsna, što i očekujete od Samsunga. Prikaz boja je živopisan, oštrina uzorna, čitljivost pod kutom odlična, a zahvaljujući 120Hz osvježenju, skrolanje kroz sadržaje je glatko. Osvjetljenje je također više no adekvatno za korištenje unutra i na otvorenom.
Kao što u uvodu rekoh, vanjski je zaslon nešto malo širi pa je tipkanje na njemu time i nešto ugodnije, no i dalje je to dosta uže no na klasičnim telefonima ili na zaslonu Mate Xs2 iz Huaweia.
Započnite rad na vanjskom, rasklopite uređaj u bilo kojem trenutku i nastavite uživati u sadržajima, multitaskanju, igricama i videu na prostranom unutarnjem zaslonu.
Neke aplikacije see apsolutno prilagođavaju formatu tog zaslona, a na nekima će biti crnih traka oko sadržaja, ponajprije dok gledate video.
Oba zaslona podržavaju i AlwaysON prikaz, buđenje i isključivanje kucanjem.
Unutarnji plastični zaslon je naravno osjetljiviji na grebanje i oštre predmete, no Samsung ga je dodatno ojačao, a u ovih par tjedana nije zadobio vidljivih tragova korištenja.
Brazda po sredini je nažalost i dalje prilično vidljiva, a osjeti se i pod prstima. Svejedno ne bi trebala biti deal breaker ako vam se uređaj sviđa zbog svega što nudi.
Podrška za S Pen olovku dodatan je plus po pitanju produktivnosti, no nisam ga dobio na test pa neću gatati koliko je to dobro iskustvo.
Svejedno, očekujem poboljšanja i po tom pitanju u idućoj izvedbi.
GALAXY Z FOLD4 KAMERE
Poput svojeg prethodnika, Fold4 ima sveukupno pet kamera. Uz 10MP selfie kameru u rupici u vanjskom zaslonu, ima 4MP selfie kameru skrivenu ispod unutarnjeg zaslona, a straga na poleđini su tri kamere. Tamo su 50MP glavna s OIS-om, 10MP telefoto kamera s OIS-om za 3x optički zum i 12MP ultraširoka kamera.
Stražnjom kamerom snima video do 8K pri 24fps, a prednjom do 4K 60fps.
Sučelje kamere, tipično je Samsungovo i nudi pregršt opcija snimanja, sve začinjeno s Flex Mode režimom, koristeći šarku uređaja za postavljanje u polurasklopljeni položaj za snimanje samog sebe. Pritom može koristiti vanjski zaslon za kadriranje pri snimanju glavnim kamerama.
Uz danas već standardni Portretni režim nudi i Portretni video, Redateljski prikaz, Noćni, Profesionalni foto i video i mnoge druge režime snimanja.
Glavnom kamerom snima odlične fotografije i video danju, a i noću je zahvaljujući OIS-u vrlo dobar, mada ne onako dobar kao Galaxy S22 Ultra top model.
Fotke danju su Samsungovski izraženih boja i bogatog dinamičkog raspona s puno detalja.
Ultra-široka kamera i telefoto kamera reprodukcijom boja se ne razlikuju previše od onih snimljenih glavnom kamerom.ž
Selfie kamera na prednjem zaslonu isto tako snima vrlo dobre selfie fotke sa zamućenom pozadinom i odličan video.
Selfie kamera ispod unutarnjeg zaslona sa samo 4MP ne može previše no poslužit će za videopozive.
Sve u svemu kamerama će Galaxy Z Fold4 zadovoljiti i one zahtjevnije korisnike.
ANDROID 12L + One UI 4.1.1
Galaxy Z Fold4 je prvi telefon na mojem testu s Androidom 12L, koji donosi neke dodatne optimizacije za rad na uređajima s većim zaslonima. Između ostalog donosi Taskbar na dnu zaslona, koji nudi prečace za najčešće korištene aplikacije pa su uvijek nadohvat prsta.
Samsungov One UI ovdje je u verziji 4.1.1 i nalik je na svaki drugi Samsungov telefon s tim sučeljem. Opcija prilagodbi je pregršt, a zahvaljujući moćnom čipu, puno RAM-a i 120Hz stopi osvježavanja zaslona radi glatko i fluidno, gotovo u potpunosti lišen trzuckanja animacija.
Lijepo koristi dva zaslona za neprimjetno skakanje s jednog na drugi, a unutarnji veliki zaslon nudi multitasking i prikaz triju aplikacija odjednom, što vjerojatno nećete koristiti tako često ali ako poželite možete.
Nativne aplikacije savršeno se prilagođavaju vanjskom i unutarnjem zaslonu, a dosta dobro to čini i većina aplikacije koje ćete instalirati iz Trgovine Play.
Googleov paket aplikacija kao i obično nadopunjen je nekim Samsungovim aplikacijama i alatima i vjerujem da ćete pronaći sve što vam treba.
GALAXY Z FOLD4 PERFORMANSE, ZVUK I BATERIJA
Mogli bismo zaključiti da je Galaxy Z Fold4 trenutno i najmoćniji Samsungov telefon. Pokreće ga Snapdragon 8+ Gen1, po mnogima bolji čip od Exynosa 2200 iz Galaxy S22 serije, a ima i 12GB RAM-a te od 256GB do 1TB brze UFS 3.1 podatkovne memorije. Memorijske kartice nisu podržane.
Sve to jamči zaista vrhunske performanse kakve i priliče uređaju ovakvog kalibra i cijene.
Sučelje je glatko i fluidno, multitasking zahvaljujući velikom zaslonu i puno RAM-a na najvišoj razini, a glatko će i bez pregrijavanja zavrtjeti najzahtjevnije gaming naslove.
Uz odličan čitač otisaka na boku ima i Face Unlock za biometrijsku autorizaciju.
Zvučnici gore i dolje su odlični s vrlo kvalitetnim zvukom pri gledanju filmova i serija ali i za slušanje glazbe i u igricama. Potpisuje ih AKG. Slušalice pak priključuje na USB C jer 3.5mm audio jacka nema.
S kvalitetom telefonskih poziva nisam imao nikakvih problema. Možda i najveći problem je slab vibro motor zbog kojeg ćete izgledno propustiti neke pozive. Ne znam koliko se to da softverskim ažuriranjima poboljšati.
Baterija i brzina punjenja identične su prethodniku pa je i autonomija vrlo slična. Ovisno o tome koliko često ćete koristiti veliki ekran varirat će no nekako prosječno možete računati na 5-6 sati uključenog zaslona u jednom danu.
Puni se pri 25W žično ili pri 15W bežično. Punjač u svakom slučaju morate kupiti zasebno. Na brzim punjačima koje sam imao doma za 30 minuta se punio do nekih 40%, a do 100% mu je trebalo i po sat i 45 minuta. Dakle, sporije od većine telefona danas pa i onih značajno jeftinijih.
GALAXY Z FOLD4 OCJENA
Opet kao ni njegov prethodnik, Galaxy Z Fold4 nije telefon za svakoga, a najmanje za svaki džep. Kako u figurativnom, tako ni u onom doslovnom. Vrlo je skup i glomazan.
Ove je godine Huawei svojim Mate Xs 2 pokazao da može napraviti jako zanimljiv 2u1 uređaj, a da ima Google servise i 5G, bio bi ozbiljna konkurencija.
Ovako Galaxy Z Fold4 ostaje najboljim tabletofonom na tržištu. Ima odlične zaslone, odlične kamere, top performanse, super zvučnike, dugu softversku podršku i prostojnu autonomiju. Uz to ima i podršku za S Pen, a onim uronjenim u Samsungov eko sustav uređaja, nudi dodatne benefite.
Nedvojbeno mu je najveći minus cijena, a volio bih da je lakši, da je brazda na unutarnjem zaslonu manje upadljiva, a ne bi me uvrijedili ni boljom haptikom odnosno vibro motorom.
Iako je ravnijim bridovima nešto ljepši, teže ga je otvarati od njegovih prethodnika.
Galaxy Z Fold4 u trenutku nastanka ove recenzije košta u rasponu od oko 11 000 do 14 000 kuna ili oko 1800 eura. A to je bogme puno. Više i od skupog iPhonea 14 Pro Max, kojeg svi žele.
✅ PLUS | ⛔ MINUS |
✅ preklopan dizajn nudi telefon i tablet u jednom uređaju | ⛔visoka cijena |
✅ odlične performanse | ⛔glomazan i težak |
✅ odlični zasloni | ⛔plastični zaslon osjetljiviji na grebanje |
✅ vrlo dobre kamere | ⛔brazda na zaslonu i dalje upadljiva |
✅ Flex Mode trikovi | ⛔slab vibro motor |
✅ S Pen podrška | |
✅ Multitasking mogućnosti | |
✅ raskošne memorijske konfiguracije | |
✅ IPX8 vodootpornost | |
✅ dual SIM | |
✅ stereo zvučnici |
Usporedi cijene mobitela
Svi mobiteli na jednom mjestu.
Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.
Jedan od retkih tech-gedžeta za kojim nemam želju, a ni potrebu. Ali pratim jer postoji potencijal da za recimo par godina bude lakši, tanji, jeftiniji… Možda mi dotle iskrsne i neka potreba.
Sve je super i unaprijeđeno samo što kamere i dalje ne valjaju ništa.