Wiko Fever 4g recenzija

Prvi na redu Wiko smartphone prošao je moj test. Wiko Fever 4G nema groznicu ali svijetli u mraku. Ima li još kakvih aduta i kako se proveo u mom društvu doznajte u nastavku iz detaljne recenzije uređaja.

SPECIFIKACIJE

Wiko Fever 4G

dimenzije

masa

148 x 73.8 x 8.3 mm

143 g

zaslon

5.2” IPS LCD 1080 x 1920 (~424 ppi);

Gorilla Glass 3 2.5D

CPU/GPU

octa-core MT6753; Core A53 @1.3 GHz;

Mali-T720MP3

RAM

3 GB

podatkovni prostor

16 GB + microSD do 64GB

kamera

stražnja: 13 MP; 1080p; HDR; LED;

prednja: 5 MP; 1080p

povezivost

4G/LTE; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; FM Radio

baterija

Li-ion 2900 mAh integrirana

OS

Android 5.1.1 Lollipop 

TKO JE WIKO?

Kad se na tržištu pojavi neki novi igrač red je reći par riječi o njemu. Wiko nije kineski brand smartphonea već nam stiže tu iz blizine iz Francuske. Tamo je to navodno drugi najprodavaniji brand smartphonea tik iza Samsunga i drži oko 16% francuskog tržišta. Inače se Wiko telefone može pronaći na oko 30 svjetskih tržišta, a odnedavna su stigli i na hrvatsko. Što reći, osim neka im je sa srećom. Konkurencija je opaka.

DIZAJN I ERGONOMIJA

Wiko Fever 4G je 5.2-inčni smartphone s metalnim okvirom koji fluoroscentno svijetli u mraku. To bi trebao biti neki njegov adut pa iako sam vidio videozapise gdje ovaj macan doista svijetli, ja sam taj njegov noćni sjaj jedva uspio ugledati u totalnoj mrčini moje “download kabine” i nisam to uspio ovjekovječiti kamerom.

Prednjicu obilježava crnilo blago zaobljeno prema bočnim bridovima, a ispod njega je 5.2-inčni zaslon. Ispod zaslona ima dosta nepotrebna mesa, a iznad se smjestio Wiko logo, zvučnik slušalice, prednja kamera s LED bljeskalicom, nevidljivi senzori i LED lampica obavijesti.

[photomosaic nggid=831 padding=”5″ columns=”3″]

Na lijevom metalnom boku nema ničega, a na desnom su se smjestile solidno izvedene metalne tipke Power i tipka kontrole glasnoće. Gore je tek 3.5 mm izlaz za slušalice, a dolje glavni mikrofon i mikro USB konektor. Bridovi su, kao što rekoh metalni i zaobljeni.

Stražnji poklopac je izrađen od mekane plastike po uzoru na onu s Galaxya Note 3 i glumi nekakvu kožu. Nije mi najdraži ali služi svrsi utoliko što zbog njega uređaj ljepše leži u ruci i ne kliže se.  Glavna kamera je u gornjem lijevom kutu ima blago stršeći metalni prsten, a uz nju je i izdužena LED bljeskalica. dolje niže je Wiko logo i skroz dolje glavni zvučnik.

Ispod poklopca, koji se skida s jednim do dva slomljena nokta je integrirana baterija te utori za dvije mikro SIM kartice te onim za micro SD memorijske kartice.

Rekao bih da je kvaliteta izrade Fevera 4G na prilično visokoj razini za cjenovni rang u kojem se nalazi. Tome svakako doprinosi i 2.5D zakrivljeno Gorilla Glass 3 staklo na prednjici te metalni okvir. Priča sa svijetljenjem u mraku me nije impresionirala. Ergonomski je riječ o telefonu kojim je relativno lako baratati jednom rukom jer ga stražnji poklopac lijepi za dlanove. Dizajn i ergonomija idu u plus stupac.

ZASLON

Wiko Fever 4g recenzija

Još malo materijala za Plus stupac. Zaslon Wiko Fevera 4G je lijepi i prostrani 5.2-inčni IPS LCD solidne rezolucije 1080p s 424 ppi gustoćom piksela. Oštrina prikaza je na visokoj razini, a čitljivost i iz onih najširih kutova solidna. Razina maksimalnog osvjetljenja osigurava ugodno korištenje unutra, a neće razočarati ni na otvorenom premda ima dosta refleksije.

Sviđa mi se i to što je zaslon moguće uključiti i isključiti dvostrukim tapkanjem po njemu. Gušt je na ovom zaslonu surfati internetom, uživati u multimediji i igricama.

KAMERE

Wiko Fever 4g recenzija

Wiko Fever 4G na leđima ima 13 MP senzor s LED bljeskalicom i podrškom za 1080p video. Sprijeda je 5 MP kamera s vlastitom LED bljeskalicom za solidne selfije i u mrčini.

Softver kamere ne sliči niti na jedan kojeg sam dosad isprobao, ni nije kompliciran i brzo ga se svlada. S desne strane tražila su velike tipke okidača fotoaparata i videokamere te gumb galerije. S lijeve strane su tipka za odabir selfie kamere i povratak, kontrola blica, tipka za odabir Načina te gumb glavnih Postavki kamere.

Screenshot_2016-06-11-09-08-08

Među Načinima birate Normalan, Profesionalni, Panorama, Ljepota lica, HDR, Noć, Sport i Dvostruki pogleda za istovremeno snimanje prednjom i stražnjom. Pritom Profesionalni omogućuje ručnu kontrolu ISO osjetljivosti, zasićenosti boja, balansa bijele, oštrine te kompenzacije ekspozicije.

Autofokus je prihvatljive brzine, a usmjeravati ga možete i dodirom zaslona dok snimate. Uglavnom će vas poslušati. 13 MP fotke su u formatu 4:3, a za 16:9 morate spustiti na 10 MP. Okidati fotke je moguće i tipkama glasnoće, detekcijom osmijeha ili dodirom zaslona.

Prednja kamera nudi pristojne selfije s algoritmima za uljepšavanje ali i prednjom LED bljeskalicom.

Kvaliteta fotografija je u dobrim svjetlosnim uvjetima posve OK, a uz trud i mirnu ruku mogu se snimiti i pristojne fotografije noću. Kvaliteta videozapisa nije za pohvaliti se. Uostalom uvjerite se i sami.

[photomosaic nggid=832 padding=”5″ columns=”4″]

Fotke u Punoj veličini

 

 

SOFTVER

wiko fever recenzija

To što Wiko Fever i dan danas vrti Android 5.1.1 nije naročito cool ali s obzirom da radi glatko, neću mu to pretjerano zamjeriti. Zaslon zaključavanja izgleda poznato. Guranjem ikonice kamere ili telefona, skočit ćete direktno u te aplikacije.

Wiko ne vjeruje u izbornik s aplikacijama pa su sve aplikacije po stranicama Početnog zaslona. Ako vam to ne odgovara, instalirajte neki drugi launcher. Sučelje možete urediti svojim prečacima, mapama i widgetima. Ispod doka s 4 ikonice je i prilagodljiva navigacijska traka. Klikom na Multitasking dobije se kartični prikaz aplikacija s gumbom za uklanjanje svih odjednom.

wiko fever recenzija

Centru za obavijesti pristupate povlačenjem statusne trake prema dolje. Tu su i brze postavke za WiFi, Podatkovni promet, GPS, Bluetooth, klizač razine osvjetljenja i slične stvari kao na Nexusima.

Internetom ćete surfati Google Chromeom, a web stranice otvara brzo. Pinch-to-zoom je gladak.

wiko-fever-recenzija-screenshot-2

Pristojna Galerija katalogizira sve fotke i videozapise na jednom mjestu. Uz nju ćete koristiti Glazbu. Zvuk iz zvučnika na leđima je prihvatljive jačine i kvalitete, a kroz slušalice još nešto bolji. Podržan je i FM radio.

Wiko-Fever-4g-recenzija-gaming

Za test gaminga zaigrao sam opet Real Racing 3 i Crossy Road te zaključio da se na Wiko Feveru može pristojno i igrati. RR3 vrti s neznatnim trzuckanjima koja vas ne bi trebala toliko smetati. Nema ni nekog pretjeranog zagrijavanja, koje bi drastično srušilo performanse.

wiko fever recenzija

Od predinstaliranih aplikacija, koje će vam eventualno biti od koristi tu je plotun Googleovih aplikacija, Svjetiljka, FM Radio, Clean Master i set alata za podešavanje dual SIM rada. Očigledno nedostaje nekakav File Manager pa sam instalirao Astro.

PERFORMANSE I BATERIJA

wiko-fever-recenzija-screenshot-performanse

Wiko Fever 4G pokreće Mediatekov MT6753 s osam jezgri Cortex-A53 takta 1.3 GHz, Mali-T720 MP3 grafikom, za ovaj segment bogatih 3 GB RAM-a i proširivih 16 GB podatkovnog prostora, od kojeg vam je na raspolaganju oko 10 GB. Podržano je proširenje kroz microSD utor za dodatnih 64 GB, a određene aplikacije se mogu premještati na memorijsku karticu. Podržan je i USB OTG protokol povezivanja eksternih USB memorija uz adapter.

Ove iznutrice osiguravaju solidne performanse, koje će zadovoljiti većinu. Može se na njemu pristojno igrati i multitaskati.

Telefonija, GPS lokacija i 4G brzine mobilnog interneta nisu razočarali. Sve radi pristojno. Zvuk u slušalici je adekvatne glasnoće i kvalitete.

Premda se stražnji poklopac skida, baterija je integrirana i ima kapacitet 2900 mAh, a osigurava standardnu jednodnevnu autonomiju. Kao i obično gaming cuga najviše baterije, a za sat vremena Wi-Fi surfanja mazne oko 10% kapaciteta dok za sat vremena YouTubea čak 20%.

Nekakvim umjerenim korištenjem, morao bi izdržati i do polovice sutrašnjeg dana. Mana je što se baterija dosta sporo puni. Preko 3 sata.

ZAKLJUČAK

 

Za prvi susret s Wiko brandom, nije loše. Wiko Fever 4G će se pokušati nametnuti u segmentu uređaja s cijenom od nešto manje od 2000 kuna. Za tu lovu nudi solidan dizajn i kvalitetu izrade, vrlo dobar zaslon i vrlo dobre performanse. Selfie freakovi će voljeti prednju kameru s bljeskalicom.

Zamjerit ću mu sporo punjenje baterije i prilično bezveznjikavu video kameru.

  • dizajn i kvaliteta izrade
  • vrlo dobar zaslon
  • 4G/LTE
  • utor za microSD
  • dual SIM
  • FM Radio
  • USB-OTG
  • selfie kamera s LED bljeskalicom
  • OK cijena
  • starija verzija Androida
  • sporo punjenje baterije
  • video kamera ispod očekivanja
  • nema NFC (kome je bitan)

Uređaj na test ustupio WIKO

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

WIKO FEVER 4G VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
as

dobar je taj viko,ali di cec pored grdnih kineza doci na red …