Iz ponude Tomata test i druženje s mojom ljubaznošću prošao je i cijenom povoljni, a simpatični Wiko U Feel Lite. Što to ovaj Francuz nudi po cijeni od 999 kunića i koliko se lagan nakon njega osjećam, doznajte iz detaljne recenzije, koju ste upravo počeli čitati. 

SPECIFIKACIJE

Wiko U Feel Lite

dimenzije

masa

143.5 x 71.5 x 8.5 mm

147 g

zaslon

5” IPS LCD 720 x 1280 (~294ppi);

CPU

GPU

quad-core MT6735; Core A7 @1.3 GHz;

Mali-T720

RAM

2 GB

podatkovni prostor

16 GB + microSD do 64GB

glavna kamera

selfie kamera

8 MP; f/2.0; 1080p; HDR; LED;

5 MP; f/2.4; 1080p; LED

povezivost

4G/LTE; dual SIM; WiFi; Bluetooth 4.0; GPS; Wi-Fi hotspot; FM Radio

baterija

Li-ion 2500 mAh integrirana

OS

Android 6.0.1 Marshmallow + Wiko UI

Ako to ne znate Wiko je francuski proizvođač pametnih telefona, koji se odnedavna pokušava probiti i na hrvatsko tržište. Njihove uređaje karakterizira povoljan omjer cijene i onog što nude, a U Feel Lite je treći po redu uređaj tog branda na mojem testu. 

DIZAJN I ERGONOMIJA

Dizajn ovog smartphonea je prilično klasičan. Proizvođač se pri izradi odlučio za kombinaciju metala, plastike i stakla. Prednjica nosi 5-inčni zaslon s ovalnom tipkom Home i čitačem otisaka prstiju ispod te zvučnikom za pozive, prednjom kamerom s bljeskalicom i notifikacijskom LED-icom, poviše njega. Nije neko oličenje tankih okvira zaslona, no to u ovom cjenovnom razredu ni ne očekujemo. 

Na lijevom metalnom boku nema ničega, a na desnom su se smjestile solidno izvedene tipke Power i tipka kontrole glasnoće. Gore je tek 3.5 mm izlaz za slušalice, a dolje glavni mikrofon i mikro USB konektor. 

[photomosaic nggid=928 padding=”5″ columns=”4″]

Stražnji poklopac je izrađen od metala, kojeg su spojili s plastikom na rubovima, a savija se preko bridova sve do prednjice. Na prvu biste pomislili da je riječ o unibody kućištu, no ovaj se poklopac uz dobre kandže na prstima da skinuti i otvoriti put do utora za dva mikro SIM-a i microSD karticu. Baterija ipak nije izmjenjiva van servisa.

Tamo straga imamo 8 MP kameru s LED bljeskalicom, razigrani Wiko logo i glavni zvučnik.

S obzirom na gabarite nije njime teško baratati jednom rukom, nije sklizak ni pretežak. Dojam u ruci je zapravo prilično dobar, što može zahvaliti tim metalnim leđima. 

U prodajnom paketu se inače uz sam uređaj dobiju adapter punjača, mikro USB kabel, in-ear slušalice, nekoliko SIM adaptera i hrpa papirologije.

ZASLON

U Feel Lite ima 5-inčni IPS LCD zaslon u HD rezoluciji (720 x 1280) s 294 ppi. To je posve očekivano za ovaj cjenovni razred i zadovoljit će sve one bez oka sokolova ili one dosad nerazmažene boljim ekranima. Oštrina prikaza je zadovoljavajuća, čitljivost pod kutom prihvatljiva, a nije mu mana ni pozadinsko osvjetljenje za korištenje unutra i vani. 

Sviđa mi se i to što je zaslon moguće uključiti dvostrukim tapkanjem po njemu i isključiti dvoklikom na tipku Home. Kao takav poslužit će posve pristojno za surfanje, multimediju i igrice.

KAMERE

Wiko U Feel Lite je opremljen glavnom 8 MP kamerom otvora blende f/2.0 na leđima i 5 MP f/2.4 kamerom za selfije sprijeda. Obje imaju vlastite LED bljeskalice i snimaju 1080p videozapise. Glavna kamera podržava i HDR te nekoliko različitih režima snimanja među kojima je i Profesionalni, a nudi ručne kontrole balansa bijele. zasićenosti boja, ISO osjetljivosti, oštrine i duljine ekspozicije. 

Sučelje kamere nije komplicirano. S desne strane tražila su velike tipke okidača fotoaparata i videokamere te gumb galerije. S lijeve strane su tipka za odabir selfie kamere, kontrola blica, tipka za odabir Načina te gumb glavnih Postavki kamere.

Autofokus je prihvatljive brzine, a usmjeravati ga možete i dodirom zaslona dok snimate. Isto možete raditi i u videokameri, gdje fokus često zna šarati dok zakrećete uređaj. U ovom cjenovnom rangu od kamera ne očekujem skoro pa ništa pa me ni ova ovdje nije iznenadila. Dok je svjetla na pretek snimit ćete pristojne fotografije. Noćne također mogu proći. Isto vrijedi i za video. Prednja bljeskalica plus je za selfie manijake.

U rezultate se uvjerite i sami iz galerije koja slijedi.

[photomosaic nggid=927 padding=”5″ columns=”4″]

Fotke u Punoj veličini

SOFTVER

Wiko U Feel Lite recenzija

Wiko U Feel Lite vrti Android 6 Marshmallow s modificiranim korisničkim sučeljem preko. Izgleda OK, radi glatko i fluidno, a začinjeno je i nekim cool trikovima. 

Zaključani zaslon prikazuje obavijesti te prečac za kameru i Google Now. Izgledno je da ćete ga preskakati skenirajući prst. Početni zaslon možete urediti svojim prečacima, mapama i widgetima, a ovaj put su dodali prečac i za izbornik s aplikacijama po abecednom redu.  Ispod doka s 4 ikonice je i prilagodljiva navigacijska traka, koju možete i posve ukloniti pa Home, Back i Multitasking odrađivati sve preko Home tipke ispod zaslona duljim i kraćim pritiskom te samo laganim dodirom. Ipak mi se više sviđa imati navigacijske tipke.

Klikom na tipku Multitasking dobije se kartični prikaz aplikacija s gumbom za uklanjanje svih odjednom.

Wiko U Feel Lite recenzija

Centru za obavijesti pristupate povlačenjem statusne trake prema dolje. Tu su i brze postavke za WiFi, Podatkovni promet, GPS, Bluetooth, klizač razine osvjetljenja i slične stvari, koje svakodnevno koristite na Androidima.

Wiko je tu dodao i neke pametne geste, uključivanje zaslona dvostrukim kucanjem, isključivanje dvoklikom na Home tipku, iscrtavanje simbola na zaslonu za pokretanje aplikacija, pokretanje aplikacija i pozivanje kontakata s 5 različitih otisaka prsta i slične varošarije, od kojih većinu nećete koristiti.

Internetom ćete surfati Google Chromeom. On web sadržaje otvara bez problema i brzo, a pinch-to-zoom je gladak.

Wiko U Feel Lite recenzija

Pristojna Galerija katalogizira sve fotke i videozapise na jednom mjestu. Uz nju ćete koristiti Glazbu. Zvuk iz zvučnika na leđima je pristojne jačine i kvalitete, a kroz slušalice još nešto bolji. S njima možete slušati i FM Radio.

Posve je jasno da od uređaja iz ovog cjenovnog razreda ne očekujemo neku gaming mašinu. U Feel Lite to i nije ali uspijeva zavrtjeti i zahtjevni Real Racing 3, koji se uz trzuckanja grafike može posve prihvatljivo igrati. Ako ne očekujete previše, nećete se razočarati.

Wiko U Feel Lite recenzija

Wiko ovaj telefon nije prekrcao bespotrebnim aplikacijama. Bazirali su se na nekoliko alata koji će vam zaista biti od koristi. Tu su sve Googleove aplikacije, Upravitelj datoteka, FM Radio te Optimizacija telefona. Taj potonji čisti RAM i održava telefon u formi. Paranoicima će dobro doći i aplikacije Zaključavanje aplikacija, i Zaključavanje datoteka, kojima ćete PIN-om ili otiskom zaključati pristup punici ili ljubopitljivom nećaku.

PERFORMANSE I BATERIJA

Wiko U Feel Lite recenzija

Wiko U File Lite pokreće sad već vremešni i skromni Mediatekov MT6753 s četiri jezgre Cortex-A7 takta 1.3 GHz, Mali-T720  grafikom, 2 GB RAM-a i proširivih 16 GB podatkovnog prostora. Podržano je proširenje kroz microSD utor te USB OTG protokol povezivanja eksternih USB memorija.

Performanse neće razočarati prosječna, nezahtjevna korisnika nerazmažena top modelima. Ako ne očekujete raketu, ne biste trebali biti nezadovoljni. Navigacija sučeljem je ipak glatka, može se na njemu lijepo surfati, uživati u multimediji i povremeo zaigrati.

Telefonija, GPS lokacija i 4G brzine mobilnog interneta nisu razočarali. Sve radi u skladu s očekivanjima.

Jedan od jačih aduta U Feel Lite dečka je taj multifunkcionalni čitač otisaka, koji radi dosta brzo i precizno, a s 5 različitih otisaka može automatski pokretati aplikacije ili pozivati kontakte. 

Premda se stražnji poklopac skida, baterija je integrirana i ima kapacitet 2500 mAh. Od autonomije sam definitivno očekivao više, a dobio jedan dan korištenja s oko 4 sata uključena zaslona. Ako ćete se igrati, ne odvajajte se od punjača jer za pola sata igranja RR3, ovaj dečko posiše 17% kapaciteta. Za 60 minuta surfanja ili gledanja HD videa ode oko 10%. Baterija se inače puni oko 2.5 sata.

S obzirom na skroman hardver, očekivao sam više. 

ZAKLJUČAK

Wiko U Feel Lite možete pronaći u ponudi Tomata po cijeni od 999 kunića ili oko 130 Evra za ekipu iz regiona. Za tu lovu on nudi solidan dizajn i kvalitetu izrade, pristojan zaslon i prihvatljive kamere s bljeskalicom sprijeda, a ne bi baš trebao razočarati ni performansama pod uvjetom da ne očekujete previše.

Plus mu je i vrlo dobar multifunkcionalan čitač otisaka prstiju, a profitirao bi kad bi mu autonomija bila nešto bolja. Nekima bi iz nekog razloga mogao pofaliti NFC. 

Sve u svemu za tu lovu jedan posve pristojan smartphone.

  • kvaliteta izrade i dojam u ruci
  • pristojan zaslon
  • vrlo dobar čitač otisaka
  • utor za microSD
  • dual SIM
  • FM Radio
  • USB-OTG
  • selfie kamera s LED bljeskalicom
  • cijena
  • autonomija ispod očekivanja
  • upitna zaštita zaslona
  • nema NFC (kome je bitan)

Uređaj na test ustupio Tomato

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

WIKO U FEEL LITE VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alex

taj dvoklik (ili povlacenjem prema gore) za buđenje ekrana mi je fantastična fora i ne samo fora,već super praktična stvar…iznenadio sam se da inače popularni samsung nema tu opciju… a tko hoće i ugasiti mob jednim dodirom na ekran,neka instalira Lock screen widget…