LUMIA-650-RECENZIJA

Microsoft Lumia 650 je najsvježiji Windows 10 smartphone kojeg ćete trenutno pronaći na našem tržištu. Moj testni primjerak posuđen je od ekipe iz Mobisa. Fino smo se družili, a što smo jedan o drugome doznali te je li Lumia 650 smartphone za preporučiti doznajte iz još jedne iscrpne recenzije by yours truly

SPECIFIKACIJE

Microsoft Lumia 650

dimenzije

masa

142 x 70.9 x 6.9 mm

 122 g

zaslon

5” OLED 720 x 1280 (~297  ppi); ClearBlack; Gorilla Glass 3

CPU/GPU

quad-core Snapdragon 212 @ 1.3 GHz;

Adreno 304

RAM

1 GB

podatkovni prostor

16 GB + microSD

kamera

straga: 8 MP; 720p; LED; 

sprijeda: 5 MP; 720p

povezivost

4G; WiFi; Bluetooth 4.1; GPS; Wi-Fi hotspot; 

baterija

Li-ion 2000 mAh izmjenjiva; 

OS

Windows 10 Mobile 

DIZAJN I ERGONOMIJA

Priču o dizajnu Lumie 650 započet ću možda i najvažnijim dojmom kojeg ona ostavlja u ruci. Naime, premda 650-tka nije zamišljena kao Microsoftov flagship, izvana je to u mnogočemu više od pravih perjanica Lumie 950 i 950 XL, koje su ružnije i rekao bih, slabije dorađene od uređaja o kojemu ovdje danas pričamo.

Vrlo elegantna, tanka s relativno malo prostora oko zaslona na prednjici i taj metalni brid definitivno ostavljaju bolji dojam od spomenutih perjanica, čiji sam relativno bezvezan dizajn izgadio u recenziji jedne i druge.

Moj testni primjerak Lumie 650 stigao je u bijelom izdanju i izgleda lijepo, premda mi bijela kao ni zlatna i nisu baš moj broj. Sprijeda se poviše zaslona lako da uočiti Microsoft logo, oko prednje kamere, ovalni otvor senzora te zvučnik slušalice skroz gore uz gornji brid. Ispod zaslona, skroz uz donji brid je procjep s mikrofonom i glavnim zvučnikom. Prednjica je inače presvučena Gorilla Glass 3 staklom.

[photomosaic nggid=843 padding=”5″ columns=”3″]

Ravni bridovi izrađeni od brušenog aluminija omogućavaju propinjanje Lumie 65o, koja može tako uspravno prkositi na nekoj ravnoj površini. Dok je lijevi brid posve čist, ovaj desni nosi jako lijepo i precizno izvedene metalne tipke kontrole glasnoće te tipku Power. Dolje je samo standardni mikro USB konektor, a gore 3,5 mm izlaz za slušalice te rupica sekundarnog mikrofona.

Leđa Lumie 650 prekrivena su tankim plastičnim poklopcem u mat bijeloj boji. Gore po sredini iz gabarita posve blago strši oko glavne kamere s okruglom LED bljeskalicom malo ulijevo. Nešto niže je utisnut Windows logo. Ispod poklopca su ovdje utori za nano SIM i microSD kartice te izmjenjiva baterija kapaciteta 2000 mAh.

Što se ergonomije tiče, riječ je o elegantnu uređaju kojim ćete lako baratati i jednom rukom ako baš niste trogodišnjak. Zbog ravnih i pomalo oštrih bridova, lako ju je podići sa stola i lijepo leži u dlanu. Ako vam je vrh zaslona i dalje predaleko, duljim pritiskom na Windows tipku, prikaz privremeno spustite do polovice zaslona.

Pitate li mene, Lumia 650 je izvana vjerojatno i najljepši Windows 10 smartphone. Na što su mislili kad su radili svoje perjanice, zaista ne znam. Microsoftovu dizajnerskom timu ili nekome tko tamo odlučuje definitivno u glavi fali daska il’ dvije.

ZASLON

LUMIA-650-RECENZIJA-ZASLON

Luimia 650 ima vrlo dobar zaslon. Riječ je o OLED-u dijagonale 5 inča, a da ga proglasim odličnim, nedostaje mu samo full HD rezolucija premda će i njegovih 720 x 1280 s 297 ppi zadovoljiti. ClearBlack tehnologija osigurava i izvrstan kontrast, duboke crne boje, a čitljivost pod kutom je također na visini zadatka. Jačina osvjetljenja je više no solidna unutra i vani.

Glance Screen štedljivi prikaz točnog vremena i propuštenih obavijesti na tamnom zaslonu mi je cool, no opet se pitam zašto su izbacili mogućnost uključivanja zaslona dvostrukim kucanjem po njemu jer dvostrukim kucanjem po navigacijskoj traci ga se isključiti može.

KAMERA

LUMIA-650-RECENZIJA-KAMERA

S obzirom na cijenu uređaja iluzorno je bilo očekivati Pure View kameru i Carl Zeiss optiku. Ovdje imamo prosječnu 8 MP kameru otvora blende f/2.2 straga i 5 MP kameru sprijeda. I jedna i druga snimaju tek 720p video. Na leđima je i LED bljeskalica, a za Lumie karakteristične tipke kamere ovdje nema.

Kamera aplikacija mi je poznata. Na osnovnom zaslonu nudi tipke fotoaparata, i video kamere na desnoj strani. Uz automatski način rada s automatskim obogaćenim snimanjem (auto HDR) nudi i mogućnost usmjeravanja fokusa dodirom zaslona.

wp_ss_20160622_0001

Povlačenjem tipke okidača prema sredini zaslona uskačete u Pro režim pa se prikazuju oni cirkularni klizači za podešavanje ISO osjetljivosti, balansa bijele, ekspozicije, kontrole fokusa i slično. Gore u vrhu su tipke za odabir prednje/stražnje kamere te kontrola bljeskalice.

Na lijevoj strani je prečac za Galeriju, a na desnoj još i tipka Postavki. U Postavkama možete birati i omjer stranica fotografija 4:3 ili 16:9.

U uvjetima idealnog osvjetljenja kvaliteta snimljenih fotografija i 720p videa je ok, a rekao bih u pravilu bolja no na Androidima u istom cjenovnom razredu.  U uvjetima slabijeg osvjetljenja ćete isto postići bolje fotke no na mnogim drugim uređajima slične cijene, no šuma i muteža ima u izobilju. Za snimanja noćnog videa, autofokus dosta šara uokolo pa ga je bolje usmjeriti prstom. Slično se zna desiti i kad snimate fotografije u mrklom mraku s blicom. Šteta što ipak ne snima i 1080p video.

Prednja 5 MP selfie kamera je posve OK.

Evo par primjera fotografija i videa, snimljenih u automatskom načinu rada:

[photomosaic nggid=842 padding=”5″ columns=”3″]

Fotke u punoj rezoluciji

SOFTVER

lumia 650 recenzija

Windows 10 Mobile se čekao dugo ali je sad već i prilično dugo vani, a u međuvremenu je doživio nekoliko ažuriranja. Moja Lumia 650 je na moj nagovor pokupila posljednju inačicu.  Zaključani zaslon uz pozadinsku sliku po vašem izboru, prikazuje propuštene pozive, poruke, mailove i događaje iz kalendara. Klizanjem prema gore, otključava se i slijećete na poznat nam Početni zaslon s pločicama iza kojih je također wallpaper po vašem izboru. 

Pločice mogu biti male, srednje i velike, žive i manje žive, a prikazati može sveukupno šest stupaca najmanjih pločica.Guranjem Početnog zaslona ulijevo otvarate popis svih instaliranih aplikacija, s tražilicom na vrhu za brže snalaženje. Bilo koju od njih lako ćete prikačiti na Početni zaslon. U dnu zaslona je navigacijska traka s tipkama Windows, Traži i Natrag, a gestom klizanja prsta s dna zaslona prema gore može se privremeno skriti pa opet kasnije pozvati.

lumia-650-recenzija-screenshot2

Duljim pritiskom na tipku Natrag otvara se Multitasking prikaz za skakanje iz aplikacije u aplikaciju. S obzirom na 1 GB RAM-a to funkcionira OK do neke mjere, no nemojte očekivati čuda. Duljim pritiskom na tipku Windows cijeli prikaz se spušta do polovice  pa je lakše dohvatiti statusnu traku.

Povučete li nju prema dolje otvara se Akcijski Centar sa sistemskim sklopkama za Wi-Fi, GPS, Svjetlinu ili što već postavite. Možete ga i proširiti pa dobiti sveukupno 16 brzih postavki. Tu ćete vidjeti i koliko je baterije preostalo, koju mrežu koristite, a dostupan je i prečac za skok u glavne Postavke. Ispod u drugom segmentu Akcijskog Centra, nižu se propuštene obavijesti na koje možete kliknuti pa će vas to odvesti u dotičnu aplikaciju ili ih možete odbaciti guranjem udesno.

Kroz postavke na izgled korisničkog sučelja, možete utjecati primjenom tema, boja i vlastitih pozadinskih slika.

Otprije mi je poznato da su Postavke su raspodijeljene u segmente poput Sustava, Uređaji, Mreža i slično opet s tražilicom za brže pronalaženje onoga što vam treba. U odjeljku Pohrana dobiju se informacije o raspoloživom prostoru, a moguće je i odrediti na koju će se memoriju pohranjivati aplikacije, preuzimanja i slično.

Navigacija korisničkim sučeljem je uglavnom glatka s fluidnim animacijama premda sam iskusio i zastajkivanja te trzuckanja kada bi se RAM popunio. Nakon nekoliko uzastopno okinutih fotografija zna zablokirati s porukom spremanje…

lumia 650 recenzija

Internetom se surfa Microsoft Edge preglednkom. Nije mi baš neka sreća ali vjerujem da bih se nakon nekog vremena naviknuo, kad bih to baš odlučio. Web sadržaje otvara i solidnom brzinom na WI-Fi i 4G mrežama. Pinch-to-zoom je solidne glatkoće.

Microsofova virtualna tipkovnica mi nikad nije sjela, a sumnjam i da ikad hoće. I dalje prikazuje neke hrvatske znakove u osnovnom prikazu pa je čini skučenijom od onog kako bi mogla i trebala izgledati. Odlučite se ipak na englesku tipkovnicu bit će još prostranija, a podržan je i unos teksta svajpanjem od slova do slova. Od koristi je i točkica, koja je zapravo način kako prebacivati kursor s jednog mjesta na drugi.

U pogledu multimedije Fotografije prikupljaju i reproduciraju sve fotke snimljene kamerom uređaja, one na lokalnoj memoriji ali povlači i one s društvenih mreža ako se ulogirate. Groove Glazba vrti vašu mjuzu, a Filmovi i TV su tu za reprodukciju uobičajenih video formata, no ne i onih zakučastih. Svakako je plus što je zvučnik smješten sprijeda pa iako je mono, bolji je od onih koji su straga. Kroz slušalice, koje ćete morati zasebno nabaviti je još bolji.

Microsoft Office vam po običaju omogućuje kreiranje, pregledavanje i dijeljenje Excel tablica, Word dokumenata i Powerpoint prezentacija. Povezuje se s vašim OneDrive računom.

LUMIA-650-RECENZIJA-GAMING

Kao i obično kad testiram Windows telefone kako bih spoznao njihove gaming performanse zaigrao sam Asphalt 8 Airborne jer kao što znate omiljenog mi Real Racinga 3 za Windowse još nema. Uz nju isprobao sam i Modern Combat 5 pucačinu.

I jednu i drugu igricu Lumia 650 vrti pristojno sa štuckanjima prisutnijim na stazama Asphalta 8. Lumia 650 nije baš gaming mašina, a s obzirom na čip ne može ni biti baš. Više me smeta što već nakon par minuta igranja, metalni bridovi se dobrano zagriju i peckaju prstiće.

lumia-650-recenzija-screenshot4

Situacija se po pitanju Windows 10 Mobile eko sustava aplikacija nešto popravila. Instagram je izišao iz bete, stigao je Messenger, a poboljšane su aplikacije poput Whatsappa i Vibera. Još uvijek nema Gmaila, Google Karata ni YouTubea. Microsoftove Karte služe i za besplatnu offline navigaciju. Ovi kako Outlook prikazuje Gmail poruke je meni osobno prilično bljak.

Dakle, situacija je pitanju aplikacoja nešto bolja, no i dalje će mnogima koji stižu s Androida i iOS-a nedostajati određene aplikacije.

PERFORMANSE I BATERIJA

lumia 650 recenzija

Da Lumia 650 samo izvana može biti perjanica dokazuju i njene slabašne iznutrice. Naime, pokreće je quad-core Snapdragon 212 s četiri Cortex-A7 takta 1.3 GHz. Asistira mu i Adreno 304 grafika te tek 1 GB RAM-a s 16 GB proširivog podatkovnog prostora. Na AnTuTu testu Lumia 650 postiže oko 30 000 bodova, što ukazuje na performanse koje će zadovoljiti početnike.

U realnom korištenju će se to očitovati kroz relativno gladak rad bez previše trzuckanja i zastajkivanja, no svakako su prisutna, naročito pri povratku iz zahtjevnijih aplikacija. Bilo je tu u blokiranja unutar kamere te začudno sporog preuzimanja aplikacija iz Trgovine, no ništa zbog čega Lumiu 650 ne bih kupio.

Kvaliteta poziva je na nekakvoj prosječnoj razini. Zvuk u slušalici je solidne glasnoće i kvalitete, a podržane 4G brzine omogućuju brzo surfanje u pokretu.

GPS lokaciju određuje prihvatljivom brzinom.

Izmjenjiva baterija mršava kapaciteta 2000 mAh pružit će standardnu jednodnevnu autonomiju s prosječno intenzivnim korištenjem. Tijekom otprilike tjedan dana korištenja punio sam u pravilu svaku noć, a kasno navečer bi ih imao još 20-30% kapaciteta. Kad sam je jednom ostavio i preko noći, iznenadio sam se da je u tih 8 sati iz čista mira žvajznula još 12% kapaciteta pa svakako ima još mjesta za optimizacije.

Za sat vremena surfanja na Wi-Fi mrežama pojede oko 10% kapaciteta, a za sat vremena stremanja videa i oko 17% pa si računajte.

ZAKLJUČAK

Lumia 650 iz Microsofta se smjestila u nekakav srednji cjenovni rang i košta 1699 kuna, što nije pretjerano. Za tu će lovu ponuditi lijep i elegantan telefon s vrlo dobrim zaslonom, prihvatljivom kamerom i solidnim frontalnim zvučnikom. Fura i zadnji Windows 10 Mobile pa tko voli nek’ izvoli.

Neće baš oduševiti svojim performansama ni vrućinom koju isijava u igricama. Prebjezima s Androida i iOS-a i dalje će nedostajati neke aplikacije, naročito one ovisne o Googleovim servisima.

Ako ste spremni na navedene kompromise, smjestite je na svoj popis. Nemam, ništa protiv.

 

  • oku ugodan i elegantan dizajn
  • vrlo dobar zaslon
  • solidan frontalni zvučnik
  • microSD do 200 GB
  • besplatna offline cestovna navigacija
  • Windows 10 Mobile (kome se sviđa)
  • pristojna cijena
  • slabašne performanse
  • osjetno se grije u igricama
  • oskudno prodajno pakiranje (nema slušalica)
  • i dalje manji izbor aplikacija no na Androidu i iOS-u

Usporedi cijene mobitela Nabava.net

Svi mobiteli na jednom mjestu.

Nabava.net ti omogućava pretragu i usporedbu cjelokupne ponude mobitela na hrvatskom tržištu.

Microsoft Lumia 650 VIDEO RECENZIJA

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
barley

Zahvaljujem na recenziji. Imam Lumiu 630 (ostala na WP 8.1) i namjeravam je zamijeniti s Lumiom 650. Kod modela kojeg posjedujem najviše me živcira što me s pojedinih web stranica stalno izbacuje (pa i smartphonehrvatska.com). Jesi li probao malo duže surfati i kakvo ti je iskustvo? Ako nije baš sjajno, možda ipak prijeđem na Android

nikola

I kod mene isto tako ka duze surfujem smarphone hrvatsku pocinje da brlja i izbaci,a neke nece da izbacuje moguce zbog radne memorije ,kad se napuni izbaci

Luka Kraljić 9

Pozdrav Toni koji mi mobitel od microsoft lumia serije možeš preporučiti,solidna kamera i cijena. Mislim na broj modela 640,535,950…

Čoki

Po meni je veliki minus cijele W10 platforme to što još nema addblocka za edge a mozille,chromea i gmaila nema ni na vidiku.
Here karte i navigacija,jedini razlog zašto sam kupio Lumiu 640-otišle zauvijek sa Windows mobilea.
Ostala dobra kamera i jaka baterija uz stvarno povoljnu cijenu.

Martin

Kako mislis da Here karte i navigacija otisle zauvljek sa Winndows mobitela ??
zar i su skinuli ??

Bosko

Pozdrav! koji biste mi telefon preporučili, Lumiu 650, ili Lumiu 735? Jedan od pomenutih ću kupiti, a Vaše mišljene bi mi vrlo značilo. Hvala!